Zasněžené stromy, ojíněné traviny, stopy zvěře ve sněhu nebo silueta posedu. České pole a louky v zimě skýtají mnoho inspirace. Jak to na polích a lukách vypadá brzy ráno, když je 18 stupňů pod nulou a svítá? Podívejte se na fotografie ze zimního rána v Českém ráji a na 17 způsobů, jak v mrazivém jitru fotit.
1) Zachyťte stromy v protisvětle.
2) Komponujte podle pravidla třetin a zlatého řezu – to znamená, že hlavní objekt umístíte do průsečíku třetin. Dobře komponovaná fotografie je líbivější.
3) Najděte zajímavý úhel pohledu.
4) Vyzkoušejte i pětinovou kompozici. Kompoziční pravidlo pětin je v některým případech zajímavější variantou než dělení na třetiny.
5) Vyfotografujte siluetu kazatelny. Vidíte stopy ve sněhu? Stopy zkomponujte, aby vedly k pozorovatelně. Tak povedete oči diváka přímo k ní.
6) Hlavní a vedlejší objekt zvolte, aby bylo na první pohled jasné, který je hlavní a který vedlejší.
7) Snažte se fotografovat minimalisticky. Co je minimalismus? V minimalistické fotografii fotograf do snímku zakomponuje co nejméně prvků.
8) Zkoušejte různé průhledy a rámování, třeba skrz zamrzlé větve stromu. Zazoomujte a nastavte malé clonové číslo, aby došlo k rozostření větviček vpředu.
9) Fotografujte ojíněné rostliny. Snažte se komponovat, tak aby pozadí bylo co nejjednodušší, bez rušivých elementů. Opět nastavte malé clonové číslo a zazoomujte, aby bylo pozadí rozostřené. Zaostřete na rostlinu a umístěte ji do jednoho z průsečíků zlatého řezu.
10) Mrazem ojíněné traviny pěkně vyniknou v protisvětle.
11) Zachyťte stopy zvěře nebo lidí. Opět se snažte o minimalistickou kompozici. Stopy zkomponujte diagonálně – z jednoho rohu do druhého.
12) Fotíte-li do RAW bílou barvu vyvažte softwaru na 6000 K nebo 6500 K, případně zvolte režim vyvážení bílé barvy na Zataženo. Dodáte snímkům teplejší nádech.
13) Všímejte si stínů, které stromy vrhají. Pokud budete fotografovat proti slunci, nastavte vyšší clonu, například f/16 či f/22. Tím zvýrazníte jednotlivé paprsky slunce.
14) Zdokumentujte rampouchy na posedu, kazatelně.
15) Fotografujte soubory stromů. Možná ráno uvidíte ještě svítit měsíc, jako na snímku níže.
16) Zachyťte kontrasty bílé a modré – větve omrzlého stromu a oblohu.
17) Zkoušejte komponovat na šířku i na výšku.
Inspirovala jsem vás a vyrazíte také fotit do mrazivého rána?
Pak mám pro vás ještě pár tipů:
- Vyrazte ráno na východ slunce. Já pořizovala snímky v lednu, a to mezi 8:15–9:30.
- Nabijte si akumulátor ve fotoaparátu a vezměte si raději ještě jeden náhradní s sebou. Vložte jej buď do brašny, anebo do vnitřní kapsy bundy, kde vyšší teplo energii nabitého akumulátoru udrží lépe.
- Je-li dostatek sněhu a máte běžky, vezměte si je. Budete rychlejší:-)
Snímky v článku jsem pořídila fotoaparátem Fujifilm X-E2 s objektivem XF 18-55mm f/2.8-4 v roce 2017.
Užijte si mrazivé ráno na poli!