Rubriky
Fototipy

5 jednoduchých kroků, jak fotografovat siluety

Siluety jsou skvělý způsob, jak pomocí fotografie vyjádříte drama, tajemství, emoce a náladu. Fotografie se siluetami mám osobně moc ráda. Mají čistý střih, dokážou ztvárnit příběh a zapojit divákovu fantazii. Jak fotit siluety? Jednoduše. Čtěte tipy v článku.

Základním krokem k vytvoření siluet je umístění fotografovaného objektu před zdroj světla – slunce nebo jiný zdroj. Většinou lidé fotografují siluety při východu nebo západu slunce, ale siluety také můžete fotit během dne.

Vytvořte skvělé siluety pomocí 5 jednoduchých kroků:

1) Soustřeďte se na tvar hlavního objektu

Silueta spodního prádla.
Silueta spodního prádla.

Siluety zdůrazňují tvar a obrys. Vyberte si objekt s jednoduchým a čitelným obrysem, který bude v dvourozměrné formě pro diváka zajímavý. Nehleďte na barvu či texturu předmětu, ale jen na jeho obrys.

Co fotografovat? Lidské postavy a profily tváří, stromy, rostliny nebo lampy pouličního osvětlení. Anebo cokoliv, co bude mít zajímavý tvar. Někdy věci, které vypadají během dne nezajímavě, večer vyniknou jako siluety.

2) Buďte připraveni

Východ slunce u Suchých skal v Českém ráji.
Východ slunce u Suchých skal v Českém ráji.

Než vyrazíte fotit, připravte se – nabijte si baterii a zkontrolujte, zda máte dostatek místa na paměťové kartě.

Během východu nebo západu slunce se barvy na obloze mění velkou rychlostí. Proto buďte na vybraném místě s dostatečným předstihem – minimálně 30–45 min, až obloha začne kouzlit ty nejdramatičtější barvy.

Plánujete-li fotit lidi, je třeba vědět o vhodné lokalitě předem. Najděte tedy v okolí svého bydliště nějaký kopec, za kterým bude vidět pouze horizont a obloha. Jestli jste z Českého ráje, na úvodní fotografii jste možná poznali siluety během inverze na Kozákově.

3) Kompozice

Silueta postav, Krkonoše.
Silueta postav, Krkonoše.

Aby silueta nejlépe vynikla, ujistěte se, že pozadí za hlavním objektem je světlé, například jasná obloha bez mráčku při západu slunce. Objekt umístěte před jasnou část pozadí. Fotografujete-li více než jeden objekt, třeba postavy lidí, siluety mějte oddělené, popřípadě jen spojené rukou. Když budou postavy spojené, splynou do jednoho tvaru a divák pak nemusí poznat, o co se jedná.

4) Blesk ano či ne?

Silueta odkvétající pampelišky.
Silueta odkvétající pampelišky.

Máte-li fotoaparát nastavený v automatickém režimu expozice, přístroj bude chtít použít blesk. Blesk scénu osvětlí a siluetu zničí, proto blesk vypněte.

5) Nastavte správně expozici

Lidské siluety na mostě na Plaza Roma v italských Benátkách.
Lidské siluety na mostě na Plaza Roma v italských Benátkách.

Doporučuji fotografovat v manuálním expozičním režimu nebo v režimu priorita clony s použitím korekce expozice. Expozici nastavte podle nejjasnější části na scéně. Jak? Začněte s nastavením citlivosti ISO na hodnotě 100. Potom fotoaparát namiřte na jasnou část pozadí/oblohu, nikoliv na hlavní objekt. Tak docílíte toho, že hlavní objekt bude podexponovaný – velmi tmavý až černý. Zvolte clonu f/8 a rychlost závěrky dorovnejte podle expozimetru. Vytvořte zkušební snímek a v případě potřeby přenastavte expoziční čas, aby nebyla fotografie příliš tmavá nebo světlá.

Je-li hlavní objekt příliš světlý, snímek ještě více podexponujte. To znamená, že nastavíte rychlejší čas závěrky nebo vyšší clonové číslo. V režimu priorita clony využijete funkci korekce expozice, pomocí které snímek podexponujte o 1–2 EV.

Tip: Fotografii převeďte do černobílého provedení, abyste siluety ještě více zvýraznili.

Neváhejte a vyrazte fotit siluety! Ještě předtím se však inspirujte na dalších snímcích siluet:

Siluety na Kozákově.
Siluety na Kozákově.
Silueta máku.
Silueta máku.
Siluety lidí na pláži v Maspalomas, Kanárské ostrovy.
Siluety lidí na pláži v Maspalomas, Kanárské ostrovy.
Silueta běžce.
Silueta běžce.
Silueta kostela.
Silueta kostela.