Rubriky
Fototipy

Jak fotit pampelišky? Objevte kouzlo žluto-oranžových slunéček

Během jarních dní jsou louky poseté pampeliškami. Vyrazte navečer se svým fotoaparátem na nedaleký palouk a vytvořte romantické snímky těchto žluto-oranžových slunéček. Vyzkoušejte 5 tipů, jak zachytit pampelišky.

Tip 1 – Odkvétající pampeliška jako svítící lucernička

Počkejte na západ slunce až bude slunce nad horizontem. Na louce vyberte odkvétající pampelišku s vyšším a rovným stonkem, za kterou nebude nevzhledné roští či jiné rostliny. Přikrčte se, aby byla pampeliška přímo před sluneční koulí.

Potom nastavte fotoaparát. Zvolte ISO 100 a odcloňte, třeba f/4 či f/2,8. Pokud fotíte v režimu priority clony, expoziční čas za vás dopočítá fotoaparát. Avšak jelikož fotografujete v protisvětle, snímek bude třeba podexponovat, proto nastavte korekci expozice do mínusu o -1 EV. V manuálním expozičním režimu zvolte čas podle expozimetru – hýbající se čárky na stupnici v hledáčku. Ukazatel expozimetru však držte v zóně podexpozice.

Silueta pampelišky.
Silueta pampelišky. ISO 100; clona f/4; čas 1/2000 s. Ohnisková vzdálenost 50 mm.

Tip 2 – Žlutě kvetoucí pampeliška ve zlatavém světle

Pampelišky a květiny obecně fotografujte přibližně hodinu před západem slunce nebo ráno po východu slunce, kdy je slunce blízko horizontu. Během zlaté hodinky je totiž měkké boční světlo.

Vyrazte v podvečer na nedalekou louku, najděte žlutě kvetoucí pampelišky a zalehněte do trávy. Pro rozostření pozadí nastavte malé clonové číslo a zazoomujte. Žlutá „slunéčka“ vyfotografujte v protisvětle.

Kvetoucí pampelišky.
Kvetoucí pampelišky. ISO 100; clona f/1,8; čas 1/2500 s. Ohnisková vzdálenost 50 mm.

Tip 3 – Odkvétající orosená pampeliška

Chcete-li zachytit pampelišku v ranní rose, musíte si přivstat. Po deštivém dni a noci bývají ráno v trávě kapky rosy, které po rozostření dodají snímku zasněnou atmosféru.

Jak dosáhnete rozostřených koleček v pozadí, takzvaného bokehu? Pampelišku a kapky rosy zakomponujte tak, aby byly v protisvětle. Nastavte malé clonové číslo a zazoomujte alespoň na ohniskovou vzdálenost 50 mm či delší. Čím světelnější objektiv máte, tím menší clonové číslo si můžete dovolit nastavit. Proto pro tento typ snímků používám pevný objektiv se světelností F1.4.

Pampeliška v ranní rose.
Pampeliška v ranní rose. ISO 100; clona f/2,2; čas 1/4000 s. Ohnisková vzdálenost 50 mm.

Tip 4 – Černobílá pampeliška

Při úpravě převeďte snímky do černobílého provedení. Bílé pampeliškové chmýří na černém pozadí mnohem lépe vynikne.

Odkvétající pampeliška.
Odkvétající pampeliška. ISO 100; clona f/2; čas 1/4000 s. Ohnisková vzdálenost 50 mm.

Tip 5 – Létající pampeliškové chmýří

Odkvétající pampeliška s chmýřím.
Odkvétající pampeliška s chmýřím. ISO 200; clona f/5,6; čas 1/500 s. Ohnisková vzdálenost 55 mm.

Nastavte na fotoaparátu sériové snímaní a krátký expoziční čas, nejlépe 1/500–1/1000 s. Vezměte si na pomoc asistenta či asistentku a poproste ho/ji, aby vám do pampelišky foukl. Musí však fouknout velmi jemně, tak stihnete létající chmýří vyfotografovat.

Přeji hodně zábavy při focení pampelišek!