Rubriky
Fototipy

Jak fotografovat portrét při západu slunce

Vytvořte portréty svých blízkých při zapadajícím sluníčku. Vaše fotoalbum nebo sbírka fotografií doma na stěně bude mnohem pestřejší. Zjistěte, na co si dát pozor, jak komponovat, nastavit fotoaparát nebo kdy použít blesk či odraznou desku. Využijte sluníčko ke svému prospěchu.

Správná příprava

Každý západ slunce je trochu odlišný. Nejprve musíte vědět, kdy slunce zajde za horizont. Mrkněte na internet a zjistěte si čas západu slunce. Doporučuji fotografovat 1–2 hodiny před západem – během zlaté hodinky. V této hodině je ideální osvětlení, protože slunce vrhá teplé, zlatavé odstíny a nevytváří ostré stíny.

Pozor. Ve vybrané lokalitě buďte dříve. Chvíli totiž trvá, než najdete to správné místo, připravíte scénu a nastavíte fotoaparát.

Kompozice

Portrét při západu slunce.
Portrét při západu slunce.

Vymyslete rozmanité kompozice, ať nejsou všechny snímky stejné. Zkuste pokaždé portrétovanou osobu vyfotit s jiným pozadím. Rozhlédněte se, co by se ještě dalo do snímku zakomponovat nebo se přesuňte na jiné stanoviště. Jsou nedaleko skály, kameny, palmy, písečné duny, zeleň, pole s lučními květinami? Molo nebo promenáda vedoucí k pláži může být také skvělým místem k fotografování portrétu.

Jen pamatujte, aby pozadí za fotografovanou osobou bylo co nejjednodušší. Jinak bude na snímku zmatek. Případný balast na pozadí bude odvádět pozornost od hlavního motivu, a to i v případě, když bude částečně rozostřené.

Před zmáčknutím spouště zkontrolujte, zda přímo za postavou není nějaký sloup či strom, který pak na výsledné fotografii vypadá jakoby „rostl“ modelce z hlavy. Více tipů na kompozici najdete v článku 10 kompozičních chyb začínajících fotografů.

Pózování

Portrét v protisvětle.
Portrét v protisvětle.

Pro úspěšnou fotografii je rovněž důležitá spolupráce modelky. Aby modelka vypadala na fotografiích dobře, musí umět pózovat. Pózování je třeba si nacvičit a zažít, aby působilo přirozeně. Spoustu póz najdete například na YouTube, když zadáte do vyhledávače fráze jako: „posing tutorial“ či „how to pose“. Přítelkyně nebo manželka si jistě pár póz osvojí.

Nastavení fotoaparátu

Než začnete focení portrétu realizovat, nastavte správně expozici.

  • Vypněte automatiku a nastavte fotoaparát do režimu Priorita clony s využitím korekce expozice nebo nejlépe do manuálního režimu.
  • Vyvážení bílé barvy nastavte na Auto, Denní světlo nebo Zataženo. Při vyvážení bílé na Zataženo budou mít snímky teplejší nádech. Je třeba ale posoudit, zda to není už moc.
  • Pracujte s hloubkou ostrosti. Pro rozostření pozadí zvolte malé clonové číslo, například f/4 nebo f/2,8 a zazoomujte na minimálně ohniskovou vzdálenost 50 mm, ale ideálně na 80 mm.
  • Nezapomeňte na jednu důležitou věc – ostřit na oči.

O dalším nastavení fotoaparátu se dočtete níže u konkrétního způsobu.

Pozice slunce

Dá se říci, že existují dva způsoby, jak vyfoti portrét při západu slunce. Záleží na umístění sluníčka.

a) slunce je v obličeji portrétované osoby

Portrét při západu slunce.
Portrét při západu slunce.

Fotografovanou osobu postavte tak, aby měla slunce před sebou, popřípadě z boční strany. Tak se jí měkké světlo rozlije po tváři. Vy budete mít slunce za zády, popřípadě z boku. Při komponování dejte pozor na váš stín, aby nezasahoval do snímku. Nevýhodou této pozice je to, že slunce portrétovanou osobu oslňuje a proto mhouří oči.

Ujistěte se, že máte vypnutý blesk. Nastavte co nejnižší ISO. Pohybujte se mezi ISO 100 a 200, maximálně 400. Jeho hodnota závisí na momentálních světelných podmínkách. Potom odcloňte, například na f/5,6; f/4; f/2,8. Záleží na světelnosti vašeho objektivu.

Pokud fotíte v režimu Priorita clony, rychlost závěrky za vás dopočítá fotoaparát. Pokud je výsledná fotografie příliš světlá či tmavá, využijte korekci expozice a pořiďte další snímek.

Používáte-li manuální režim expozice, dorovnejte expoziční čas podle expozimetru – pohyblivé čárky na stupnici dole v hledáčku. Ve chvíli, kdy je čárka uprostřed, je podle fotoaparátu expozice ideální, avšak doporučuji raději podexponovat o 2/3 EV. Vytvořte několik zkušebních snímků. Zkontrolujte, zda osoba není rozmazaná. Když je snímek přesvětlený, snižte ISO nebo zkraťte čas. A když je tmavý, udělejte opak.

b) slunce je za zády osoby

Portrét při západu slunce.
Portrét při západu slunce.

Pokud bude mít focená osoba slunce za zády, je možné, že bude postava tmavá a v obličeji nebudou vidět detaily. Teď je ten pravý čas na použití odrazné desky, případně blesku. Blesk či odrazná deska bude mít vliv na světlo v obličeji focené osoby, ale nebude mít vliv na osvětlení vzdáleného pozadí a oblohy. Pokud nemáte odraznou desku, použijte kus kartonu omotaný alobalem.

ISO, clonu a čas nastavte jako u způsobu a) výše. Když je osoba přeexponovaná, snižte intenzitu blesku. Některé přístroje umí nastavit intenzitu blesku v menu. Poraďte se manuálem k fotoaparátu.

Odrazná deska se používá k odražení dopadajícího světla ze základního zdroje světla na fotografovaný objekt. Odražené světlo je mnohem přirozenější a jemnější než blesk. Odrazovou desku nasměrujte proti slunci, tak aby odrážela světlo na obličej osoby. K tomu už však budete potřebovat asistenci další osoby. Budete-li fotografovat jen obličej modelky, může desku držet i modelka.

Tip na závěr

Jak se bude sluníčko během fotografování posouvat, budou se měnit světelné podmínky. Průběžně tedy upravujte i nastavení expozice. Přeji dobré světlo!

Zdroj fotografií: Pixabay.com a Picjumbo.com. U vlastních snímků nemám souhlas focených osob k publikování.