Spoustu začátečníků trápí neostrost fotografií. V tomto článku vám představím jednoduché základní postupy ostření pro statické objekty, které vás snad navedou k ostřejším snímkům. Zjistěte, jak ostřit a jakou clonu nastavit třeba při fotografování krajiny, detailů nebo lidí. Co dělat, když se zaostřit nedaří? Vyzkoušejte tipy.
Základní nastavení fotoaparátu pro ostré snímky
1) Máte-li na fotoaparátu nebo objektivu stabilizátor, zapněte jej do polohy ON či 1. Nikon – VR, Canon – STABILIZATOR.
2) Na objektivu/fotoaparátu nastavte přepínač na A – Autofocus. U objektivů Nikon a Canon je přepínač mezi automatickým a manuálním režimem umístěn na objektivu s označením AF/MF. U fotoaparátu Fujifilm X-E2 je přepínač na těle přístroje.
3) V menu fotoaparátu nastavte ostření na statický objekt – Nikon: AF-S, Canon: One shot.
4) Pomocí voliče fotoaparátu vyberte v zaostřovacích polích (uvidíte je zřejmě na LCD displeji) jeden ostřicí bod. Nejlepší zkušenost mám s ostřením na středový ostřicí bod. Je nejcitlivější a přesnější.
Fotoaparát teď bude ostřit na objekt ve vybraném zaostřovacím poli, který uvidíte v hledáčku fotoaparátu.
Přečtěte si také článek Jak funguje ostření u zrcadlovky? Poznejte ostřicí režimy. Dozvíte se, jak funguje ostření u vaší zrcadlovky a přehled ostřicích režimů u značky Nikon a Canon.
Jak ostřit v různých fotografických situacích?
U každé scény je postup trochu odlišný. Níže jsem popsala ty nejznámější.
Krajina
a) Krajina s objektem v popředí
- Pokud si přejete mít ostrý objekt v popředí i pozadí, nastavte clonu f/16. ISO a expoziční čas podle světelných podmínek na scéně. U přístrojů s full-frame snímačem bude třeba nastavit ještě vyšší clonové číslo, třeba f/20, a zřejmě ani tak nebude pozadí 100% ostré.
- Zaostřete na okraj (hranu) objektu v popředí.
b) Krajina bez objektu v popředí
- Nastavte clonu f/8. ISO a expoziční čas podle světelných podmínek na scéně.
- Zaostřete doprostřed scény na nějakou hranu, například stromy, skály či horizont. Je-li na scéně konkrétní objekt – hlavní motiv, například hrad, zaostřete na něj.
c) Východ a západ slunce
- Nastavte clonu f/8. ISO a expoziční čas podle světelných podmínek na scéně.
- Zaostřete někam vedle slunce, například na horizont, skálu, strom. Neostřete přímo do slunce. Chcete-li zvýraznit sluneční paprsky, vyzkoušejte nastavit clonu f/20.
Detaily
a) Bez stativu
- Zaostřete na hlavní objekt, na tu část, kterou chcete mít ostrou. Třeba na květ květiny.
- Nejde vám zaostřit? Pravděpodobně je objekt příliš blízko – odstupte a zkuste zaostřit znovu.
b) Se stativem
- Přepněte na manuální ostřicí režim MF.
- Máte-li stabilizátor, vypněte jej.
- Otáčejte ostřicím prstencem tak dlouho, dokud nebude hlavní objekt (nebo jeho konkrétní část) ostrý. Budete-li fotografovat v živém náhledu (live view) a nebudete si jisti, zda ostříte správně, objekt si na displeji přibližte a manuálně doostřete. To však umí jen některé fotoaparáty.
Pamatujte, že clona ovlivňuje hloubku ostrosti, proto u fotografování detailů a lidí se snažte s hloubkou ostrosti pracovat.
Lidé, kteří se nepohybují
a) 1 osoba
- Nastavte malé clonové číslo, třeba f/2,8–4. Rozsah clony záleží na vašem záměru a možnostech objektivu. Zazoomujte objektivem – prodlužte ohniskovou vzdálenost, aby došlo ještě k většímu rozmazání pozadí.
- ISO a expoziční čas nastavte podle světelných podmínek na scéně.
- Ostřete na oči portrétované osoby.
b) 2 osoby
- Nastavte clonu f/4–5,6.
- ISO a expoziční čas seřiďte podle světelných podmínek na scéně.
- Zaostřete na obličej osoby vpředu. Pokud stojí osoby vedle sebe – jsou obě ve stejné vzdálenosti od vás, budou obě osoby ostré. A to i když zaostříte jen na obličej jedné z nich. Zda-li však jedna osoba stojí za tou první – je v jiné vzdálenosti od vás, bude postava vzadu lehce rozostřená.
c) 3 a více osob
- Nastavte clonu f/8 nebo i vyšší.
- ISO a expoziční čas zvolte podle světelných podmínek na scéně.
- Chcete-li mít všechny osoby ostré, je třeba, aby stály vedle sebe, nikoliv v řadě za sebou.
Jsou-li osoby vedle sebe, zaostřete na obličeje postav uprostřed skupiny, avšak na konkrétní obličej, ne někam mezi ně. Pokud jsou postavy za sebou, ostřete spíše na osobu vpředu nebo druhou v řadě. Čím více lidí stojí v různých rovinách, tím vyšší clonu musíte nastavit, jinak nedocílíte ostrých obličejů. Není-li vaším záměrem mít ostrý pouze obličej jedné konkrétní osoby.
Jaké existují druhy neostrosti? Zjistěte, jaké existují druhy neostrosti a jak se jich vyhnout, aby byly snímky ostré.
Fotoaparát nezaostřil?
Pokud je scéna plochá a bez kontrastu, fotoaparát v automatickém režimu (autofokus) většinou nezaostří. V tom případě musíte přepnout do manuálního ostřicího režimu MF (přepínač je na objektivu).
Potom na focený objekt zaostřete pomocí ostřicího prstence na objektivu. Fotografujete-li krajinu nebo architekturu ze široka, otočte prstencem do polohy nekonečno. Lepší objektivy mají stupnici, kde je uvedená vzdálenost (na kterou ostříte) v metrech, a nekonečno je označené ležatou osmičkou.
Je nekonečno opravdu nekonečné?
Bohužel některé objektivy mají jednu vadu. Pokud v manuálním režimu ostření otočíte prstencem na nekonečno úplně nadoraz, obraz je neostrý. Objektiv je zaostřený už kamsi za nekonečno. V takovém případě vraťte ostřicí prstenec o kousek zpátky.
Existuje mnoho fotografických scén a motivů, takže není možné vytvořit jednotný návod. Přistupujte tedy ke každému snímku individuálně.
To je pro tentokrát vše. Teď hurá ven fotit!