Rubriky
Fototipy

5 jednoduchých kroků, jak fotit během zlaté hodiny

Co má největší vliv na líbivost snímku? Je to kompozice, vyvážená expozice či světlo? Je jedno, zda fotografujete zrcadlovkou nebo kompaktem. Pokud dovedete zachytit „to správné světlo“, dodáte snímku „silnější“ atmosféru a vyvoláte u diváka příjemné pocity. Kdy je během dne nejlepší světlo na focení? Během zlaté hodiny. Využijte 5 rad a zjistěte, jak ze zlaté hodinky získat co nejvíce.

Co je zlatá hodina?

Zlatá hodina je hodina až dvě po východu, anebo před západem slunce. Brzy ráno a v pozdním odpoledni slunce vytváří příjemné měkké stíny, které dodají fotografii hloubku a plasticitu. Světlo má teplejší barvu, takže celá scéna vypadá mnohem lákavěji. Díky tomuto světlu i zdánlivě jednoduchá scéna vypadá zajímavě.

Místo východu a západu slunce se mění s ročním obdobím. Například v zimních měsících je slunce nízko nad obzorem během celého dne, takže využijete měkké světlo i při fotografování ve dne.

Krajina v Českém ráji.
Krajina v Českém ráji.

Bazénová doba

Nejméně lichotivá denní doba na fotografování je kolem poledne. Tuto dobu nazývá americký fotograf Bryan Peterson jako „bazénovou“. To znamená, že v letních měsících od 10 do 15 hodin máte ležet u bazénu na koupališti, a foťák nechat v brašně.

Slunce je okolo poledne vysoko nad horizontem, vytváří ostré tmavé stíny a velké kontrasty. Takový rozsah stínů a světel snímač vašeho digitálního fotoaparátu není schopen zachytit. Na snímku pak dochází k přepalům, neboli přeexponovaným místům, a nejsou ani vykreslené detaily.

5 kroků k fotografování během zlaté hodiny

1) Zjistěte čas východu a západu slunce

Trosky.
Trosky.

Prvním krokem, který musíte k focení během zlaté hodinky udělat, je zjistit si čas východu a západu slunce. Mrkněte na internet. Kde, kdy a jak dlouho bude slunce vycházet a zapadat, závisí na ročním období, ale i na vaší poloze. Například v blízkosti rovníku slunce stoupá rychleji než v severských oblastech, a vy tak máte k zachycení zlatavého světla daleko méně času.

K přesnému zjištění pohybu slunce využijte webovou aplikaci SunCalc. Ukazuje chod slunce během konkrétního dne v daném místě. Edit červenec 2020: Bohužel je mapa už delší dobu nefunčkní.

2) Najděte místo, kde bude slunce svítit

Pekařova brána.
Pekařova brána.

Slunce vychází na východě a zapadá přibližně na západě. Takže zhruba víte, kde zlatavý kotouč očekávat. Případně vám pomůže kompas. Ale pozor, ne každé místo můžete fotit během zlaté hodinky. Pokud jsou vybraná lokalita nebo objekt schované v lesích, mezi skalami nebo v údolí, slunce tam zmizí za horizont mnohem dříve.

Vyrážíte-li do lokality, kterou znáte, uvědomte si, v jakém prostředí leží. Plánujete-li fotografovat na místě, kde jste předtím nebyli, vyrazte mnohem dříve, třeba už 3 hodiny před západem slunce. Chcete-li fotit po východu slunce, počítejte s tím, že na místě si budete muset na lepší světlo počkat i dvě hodiny po východu.

3) Buďte na místě včas

Suché skály.
Suché skály.

Někdy se může stát, že zlatá hodina proběhne během několika minut. Pokud nebudete na místě, když doba zlatavého světla začíná, pravděpodobně nestihnete najít správnou pozici na focení, zkomponovat snímek, ani nastavit fotoaparát.

Plánujte dopředu. Počítejte s tím, že vám nějaký čas zabere dostat se na místo. Započítejte také pár minut na výběr pozice, ze které budete fotit, a také čas na zklidnění. Nejhorší způsob, jak pořizovat snímky, je vyběhnout na kopec a ještě s bušícím srdcem okolo sebe cvakat, s tím, že to nějak dopadne.

4) Nastavte ideální expozici

Střehom.
Střehom.

Kontrast mezi světlem a stínem není během zlaté hodiny tak extrémní jako v průběhu dne. V některých případech však může být tonální kontrast – rozsah světel a stínů – dost rozsáhlý. Pokud budete komponovat do větší části snímku oblohu, bude spodní část scény velmi tmavá, čili podexponovaná. Jestliže naopak zahrnete do snímku z větší části krajinu, bude obloha přesvětlená, tedy přeexponovaná.

V těchto případech fotografujte v poloautomatickém režimu, ideálně v režimu Priorita clony a použijte tlačítko korekce expozice. Pomocí korekce expozice upravte expozici, tak aby na snímku nebyla přeexponovaná oblast. Pootočte jím tedy o 1–2 kroky EV do mínusu.

Světla a stíny potom upravte při zpracování snímku v počítači. Příliš tmavou část snímku zesvětlete a velmi světlou naopak jemně ztmavte. Na ztmavení oblohy používám praktický nástroj “Graduated Filter” v Adobe Lightroom. Tonalita fotografie pak bude mnohem přirozenější. Podmínkou pro tuto úpravu je ale focení do formátu RAW.

5) Vyvažte správně bílou barvu

Všeň.
Všeň.

Každý světelný zdroj má jinou teplotu chromatičnosti – jinou barevnou teplotu. Například žárovky mají barvu světla žlutou až oranžovou, teplou, zatímco zářivky naopak namodralou, chladnou. Dnešní digitální fotoaparáty zvládají v běžných situacích vyvažovat bílou automaticky celkem uspokojivě. Zlatá hodina má však spoustu teplého světla, takže v automatickém režimu vyvážení bílé fotoaparát barvy zprůměruje.

Při fotografování je důležité zachovat přirozenou barvu scény. Zachytit barvy tak, jak je vidí lidské oko. Proto při focení během zlaté hodiny nastavte, namísto automatického vyvážení bílé, režim “Zataženo”. Snímek pak bude mít zlatavější barvu.

Pokud fotografujete do formátu RAW, můžete vyvážení bílé barvy změnit dodatečně v postprocesu na počítači.

Frýdštejn.
Frýdštejn.

Tip na závěr

Při focení během zlaté hodiny použijte polarizační filtr. Odfiltruje odlesky na rostlinách a barvy budou sytější.

Na skále v Českém ráji.
Na skále v Českém ráji.

Užijte si svoji zlatou hodinu a dobré světlo!