Rubriky
Fototipy

Co je modrá hodinka a proč je fotografy tak oblíbená?

Zajímavé světlo je pro úspěch fotografie klíčové. Znáte modrou hodinu? Zjistěte, co modrá hodina znamená, kdy začíná a co k fotografování v této době potřebujete. Jaké scenérie fotit během modré hodiny a na co si dát pozor? Využijte světlo před svítáním či za soumraku a vytvořte tajuplné záběry architektury, města i krajiny.

Fotit během zlaté hodiny už asi ovládáte, ale jak fotografovat to v průběhu modré hodinky?

Co je modrá hodina

Vánoční Jičín.
Vánoční Jičín.

Modrá hodina pochází z francouzského výrazu L’heure Bleue, který znamená dobu svítání a soumraku. Je to zhruba hodina po západu nebo před východem slunce, kdy už, anebo ještě, není denní světlo, ale ani úplná tma. Obloha bývá tmavě modrá, pouliční osvětlení už, anebo ještě, svítí.

Benátky, Itálie.
Benátky, Itálie.

Jak dlouho modrá hodinka trvá a kdy přesně začíná

Délka modré hodiny závisí na geografické poloze a ročním období. Třeba na Středním východě trvá moment, kdy je kombinace světla nejlepší, jen 5 minut. V Čechách a v podobné zeměpisné šířce trvá okolo 20 minut. Začátek a konec modré hodinky je nejdříve 30 minut po západu či před východem slunečního kotouče. Záleží také na vašem vkusu, zda se vám více líbí tmavší nebo světlejší část modré hodiny.

Náměsí San Marco, Benátky.
Náměsí San Marco, Benátky.

Pamatujte, že pokud je obloha zatažená, může modrá hodina trvat kratší dobu, anebo nemusí být vůbec. Osobně preferuji focení během modré hodinky po západu slunce, protože mám na její zachycení více času a nemusím tak brzy vstávat.

Co fotit během modré hodiny?

Fotografujte spíše ve městě, protože tam svítí pouliční osvětlení. Před svítáním a za soumraku není tolik světla jako ve dne, tudíž budete muset použít delší expoziční časy. Dlouhou expozici využijete pro zachycení světelných stop, čar vozidel. Při fotografování plážových scén zase pomalá rychlost závěrky „protáhne“ vodu a vytvoří zasněnou atmosféru. Obloha bude mít sytou barvu.

Kanál Grande, Benátky.
Kanál Grande, Benátky.
Modrá hodina v italských Benátkách.
Modrá hodina v italských Benátkách.

Jak fotografovat během modré hodinky

  • Počítejte se tím, že už bude na „focení z ruky“ málo světla, tudíž si přibalte stativ. Pokud stativ nemáte, fotoaparát položte na zem, lavičku nebo horní plochu zdi.
  • Máte-li dálkovou spoušť, bude se vám hodit. Pokud dálkovou spoušť nemáte, fotografujte na samospoušť, pro eliminaci rozmazání snímku během zmáčknutí spouště.
  • Stoupněte si na bezpečné místo, ze kterého bude zajímavý pohled. Nestoupejte si přímo pod zdroj jasného světla, třeba pod lampu.
  • Podívejte se do hledáčku a zarámujte vybranou scénu. Ujistěte se, že je horizont rovně.
  • Seřiďte nastavení expozice podle oblohy, tak aby měla tmavě modrou barvu. Ostatní prvky, jako třeba architektura a stromy, budou tvořit černé siluety – tedy pokud nebudou rozsvícená světla v oknech domů. S ISO začněte na hodnotě 200, nastavte clonu f/8–11. Potom nastavte expoziční čas, který se většinou pohybuje od 1 do 30 s, záleží na množství světla na scéně.
  • Vytvořte několik zkušebních snímků a expozici případně upravte. Pokud je na scéně hodně světel, dejte pozor, aby nebyla přeexponovaná, neboli přesvětlená, přepálená. Vždy je lepší snímek mírně podexponovat o 1 EV, případně 2 EV, a zesvětlit jej až v počítači. Mějte na paměti, že LCD displej fotoaparátu není příliš přesný. Fotíte-li do formátu RAW, budete pak mít při úpravě fotografie na počítači větší flexibilitu a nepřijdete o její kvalitu.
Zimní Ještěd během modré hodiny.
Ještěd.

Preferuji nízké ISO, které se pohybuje mezi 100–200. Zbytek nechávám na rychlosti závěrky. Během modré hodiny dávám přednost focení v manuálním režimu, protože tak mohu ovládat všechny parametry expozice. Pokud fotím bez stativu, jen „z ruky”, tak při cloně f/5,6 nastavuji ISO 1600. Hlídám si čas závěrky, aby nebyl delší než 1/15 s (se stabilizátorem obrazu).

Tip: Svítících světel pouličních lamp ve tvaru hvězdičky docílíte nastavením vysoké clony, například f/22.

Vánoční Jičín.
Vánoční Jičín.
Všeň.
Všeň.

Ať se vám focení během modré hodiny vydaří!