Rubriky
Fototipy

Je lepší fotografovat do formátu RAW nebo JPEG?

V nastavení vašeho fotoaparátu jste si už zřejmě všimli, že scénu můžete vyfotografovat do jednoho až dvou typů grafických formátů souboru – JPEG nebo RAW. Který z nich je lepší? To je jedna z nejčastějších otázek mezi začínajícími fotografy. V článku jsem sepsala výhody a nevýhody obou formátů. Dozvíte se, pro jaké situace je daný formát vhodný, včetně mých postřehů z fotografické praxe.

Na začátek se podívejte, jaký je mezi formáty RAW a JPEG rozdíl.

JPEG

Výhody

 • Formát, který je vhodný k rychlému sdílení na internetu.
 • Má menší datovou velikost souboru, takže se vám jich na paměťovou kartu nebo disk počítače vejde více.
 • Snímky jsou už zpracované procesorem fotoaparátu, zaostřené a s eliminovaným šumem, už je tedy nemusíte upravovat. To však může být v některých případech nevýhoda.

Nevýhody

 • Ve fotoaparátu dochází k automatické úpravě snímku. Navíc každou další úpravou v počítači a znovuuložením souboru ztrácíte kvalitu fotografie. JPEG je totiž formát komprimovaný, a při každém ukládání se komprimace přepočítává znovu.

RAW

Pro zjednodušení jej můžeme nazvat digitálním negativem. Na první pohled fotografie exponovaná do RAWu vypadá obyčejněji než snímek pořízený do JPEG. Je tak nějak méně barevná a nedoostřená. Proč? Protože RAW je surový materiál, se kterým se bude dále pracovat.

Po úpravě, neboli vyvolání, snímek exportujete do formátu JPEG nebo jiných.

Výhody

 • Největší výhodou formátu RAW je, že si snímek dodatečně upravíte v počítači bez ztráty jeho kvality.
 • V programech na úpravu fotografií můžete upravit vyvážení bílé barvy (White balance), kontrast, ostrost, barvy, svislice a další nastavení.
 • Pokud fotografujete scénu s velkým rozsahem jasů a stínů, například západ slunce, do formátu RAW je fotoaparát schopen zachytit větší dynamický rozsah – rozdíl mezi nejsvětlejší a nejtmavší oblastí na scéně.
 • Se snímkem sice musíte dále pracovat v počítači, ale máte možnost větší kreativity.

Nevýhody

 • Jedna fotografie pořízená do RAWu je cca 2,5× datově objemnější než v nejkvalitnějším JPEG.
 • Na prohlížení RAW musíte mít podporující fotografický prohlížeč a na zpracování program na jejich úpravu. Nejznámější jsou český Zoner Photo Studio, zahraniční Adobe Lightroom nebo Camera RAW v Adobe Photoshop.

Koncovky souboru RAW se u každé značky fotoaparátu liší

Každý z RAW formátů má v názvu souborů svoji příponu, která je u každého výrobce fotoaparátu jiná. Například:

Canon – .crw a .cr2
Nikon – .nef
Fujifilm – .raf
Olympus – .orf
Panasonic – .raw

Kdy je lepší fotografovat do RAW nebo JPEG?

To, zda budete fotografovat do grafického formátu RAW či JPEG záleží na tom, jaký máte s fotografií záměr a jak chcete s fotkou dále pracovat – do jaké míry upravovat nebo v jak velkém formátu tisknout.

Formát RAW

Do RAW se vyplatí fotit v případě:

 • když cestujete na místa, kam se už nikdy nepodíváte,
 • jestliže fotíte životní momenty, které se už nevrátí,
 • pokud fotografujete scény s velkým dynamickým rozsahem scény,
 • focení na zakázku.

Formát JPG

Formát JPG je vhodný, pokud:

 • nechcete se svými obrázky nic dělat, chcete si je jen nafotit a pak už jenom prohlížet,
 • snímky ihned sdílíte na internetu a sociálních sítích,
 • neplánujete fotografie tisknout do velkých formátů,
 • nefotografujete na zakázku.

Má smysl fotit do RAW a JPG současně?

U většiny digitálních fotoaparátů lze nastavit ukládání jednoho snímku do JPEG a RAW souběžně. Domnívám se, že to není dobrá volba. Kvůli velkému objemu dat budete mít za chvíli plnou paměťovou kartu a následně i uložný disk na počítači. Krom toho – ve velkém množství souborů se lehce ztratíte. Osobně nevidím žádnou výhodu v ukládání obou formátů.

Fotografujete do RAW, ale po úpravě a exportu do JPG RAW smažete?

Na fotokurzech nám někteří začínající fotografové říkají, že do RAW sice fotí, avšak potom, co snímek upraví a vyexportují do JPG, RAW soubory smažou, protože nemají na jejich skladování v počítači dostatek místa. Možná je to i váš případ. Pokud vám mohu radit, nedělejte to.

Jestli se chcete fotografování do budoucna opravdu věnovat, budete se postupem času jako fotograf vyvíjet a zlepšovat, a to i v úpravách fotek. Za nějaký čas budete umět upravit fotky mnohem lépe než dnes. To vím ze své vlastní zkušenosti. Stejné je to i v případě, když teď snímky vůbec neupravujete. Možná je budete upravovat za 2 roky, a potom by vás mohlo mrzet, že soubory v RAW nemáte.

Doporučení na závěr

Chcete-li své snímky posunout o stupeň výš, zvažte focení do formátu RAW. Zpracování RAW souborů vám umožní lépe zpracovat expozici, barvy, tonalitu, lépe zvládnou dynamický rozsah scény, ostrost detailů i šum než když fotografie pořídíte (pouze) do JPEG.

Pokud se rozhodnete fotografovat do RAW, musíte mít na jeho prohlížení podporující fotografický prohlížeč a na zpracování program na úpravu. Smysl to má jen pro toho, kdo takové úpravy chce a umí dělat.

Pokud jste se pro formát RAW právě rozhodli a neumíte s žádným programem pracovat, přijďte k nám fotokurz a my vás to naučíme. Podívejte se na nabídku fotokurzů v Českém ráji a Praze, které s kolegou pořádáme.

Vyfocením snímku to nekončí. Pracujte s fotografií dál!