Rubriky
Fototipy

Jak dodat krajinářským snímkům šmrnc? Fotografujte v protisvětle

Fotografování v protisvětle je o trochu obtížnější než když slunce osvětluje scénu z boční strany. To ale není důvod k tomu, proč se focení v protisvětle vyhýbat. Právě naopak. Protisvětlo vnese do vašich snímků život. Jak fotografovat krajinu v protisvětle? Zjistěte, jak nastavit fotoaparát, zvýraznit sluneční paprsky nebo eliminovat odlesky. Čtěte tipy v článku.

Světlo je ve fotografii klíčovým prvkem, ať už umělé nebo přirozené. Bez světla totiž žádný snímek nevytvoříte. V protisvětle je slunce přímo před vámi a osvětluje zadní část fotografovaného objektu.

Protisvětlo zdůrazňuje tvar a obrys objektu. Rostliny a květiny se stávají průsvitnými.

Kapradina.
Kapradina. ISO 400; clona f/4; čas 1/180 s.

Protisvětlo využijete při fotografování portrétů, ale jelikož jsem hlavně krajinářka, v tomto článku se budu věnovat využití protisvětla v krajině.

Která denní doba je pro fotografování v protisvětle nejvhodnější?

V protisvětle můžete fotografovat kdykoliv během dne, avšak mnohem lepších výsledků dosáhnete během zlaté hodiny – asi 1–2 hodiny po východu nebo před západem slunce. Slunce se v tuto dobu barví do oranžova a vrhá měkké, boční světlo.

Západ slunce na skalách.
Západ slunce na skalách. ISO 200; clona f/16; čas 1/80 s.
Ranní slunce prosvítající skrz stromy.
Ranní slunce prosvítající skrz stromy. ISO 100; clona f/8; čas 1/60 s.

Během dne, zvláště v poledne, je slunce příliš nahoře a osvětluje scénu shora. Toto světlo není vhodné pro fotografování krajiny, ale můžete jej využít třeba pro focení vysokých moderních budov nebo kostelů.

Kostel na Gran Canaria.
Kostel na Gran Canaria. ISO 200; clona f/20; čas 1/90 s.

Jak nastavit v protisvětle expozici

Doporučuji fotografovat v manuálním režimu expozice. Silné protisvětlo totiž dokáže automatiku snadno zmást. Snímek záměrně podexponujte o -1 EV (expoziční stupeň). Proč? Protože při úpravě fotografie jde zesvětlovat tmavá místa mnohem lépe než ztmavit světlá místa. Pokud je už obloha přeexponovaná, „vypálená“, neuděláte s tím nic.

Počítejte však s tím, že jestliže vyvážíte expozici podle světlých oblastí scény, budou pak méně osvětlené části snímku (zeleň, ulice, domy) ještě tmavší.

Je to kvůli malému dynamickému rozsahu snímače fotoaparátu – rozpětí jasů a stínů, které je váš digitální fotoaparát schopen zachytit. Rozsah citlivosti snímače je mnohem menší než co vidí lidské oko. Proto je pak na snímcích obloha „přepálená“ nebo spodní část (budova, zeleň, skály, cesta, obličej) hodně tmavá či úplně černá, jako silueta.

Pro nasvícení blízkých objektů můžete využít blesk.

Kříž na Pantheonu, Malá Skála.
Kříž na Pantheonu, Malá Skála. ISO 200; clona f/13; čas 1/200 s.

Každopádně se smiřte s tím, že při focení v protisvětle vždy nějaké přepaly budou, to však snímek nijak nepokazí.

ISO

Jelikož v prostisvětle je světla dost, postačí nastavit ISO 100 nebo 200. Pamatujte, že čím vyšší hodnota ISO, tím více šumu, který je nejvíce vidět v tmavých oblastech snímku.

Clona

Jak zvýrazníte paprsky slunce? Klíčem k zvýraznění slunečních paprsků je vysoké clonové číslo, nastavte tedy clonu f/16 nebo f/22. Pozor, neostřete přímo do slunce, ale kousek vedle – na horizont či strom.

Někdy je možné, že se vám paprsky slunce nepodaří zvýraznit ani vysokou clonou. Vzhled slunce rovněž ovlivňuje oblačnost, viditelnost a stav ovzduší.

Západ slunce u Světlé pod Ještědem.
Západ slunce u Světlé pod Ještědem. ISO 400; clona f/22; čas 1/280 s.
Západ slunce na Drábských světničkách.
Západ slunce na Drábských světničkách. ISO 800; clona f/18; čas 1/250 s.

Expoziční čas

ISO a clonu máte nastavenou, teď už zbývá stanovit expoziční čas. Jak jsem psala výše, při focení v protisvětle je dobré snímek podexponovat. Vyzkoušejte podexpozici o -1 EV. V případě potřeby upravte expoziční čas tak, aby se vám světlost či tmavost fotky líbila.

Odlesky – ano či ne?

Když fotografujete proti slunci, vzniknou vám na snímku odlesky, takzvané „lens flare”. Pokud používáte fotografické filtry bez antireflexních vrstev, budou odlesky ještě výraznější. U méně kvalitních objektivů dochází navíc ke vzniku závoje. Nejhezčí odlesky vrhají objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností, naopak u setových objektivů tak pěkné odlesky nebývají.

Jak fotit v protisvětle.
Západ slunce na skalách. ISO 800; clona f/8; čas 1/60 s.

Při focení proti slunci je důležité mít čistý objektiv. Nečistoty na přední čočce objektivu se mohou zobrazit jako nepěkné fleky.

Mně osobně se odlesky líbí, někdy dodají fotce šmrnc. Existují dokonce programy, pomocí kterých odlesky do fotky přidáte. Pro úpravu fotografií používám Adobe Lightroom, tam lze nevzhledné odlesky lehce odstranit klonovacím razítkem. Pokud se vám odlesky nelíbí, částečně je eliminujete použitím sluneční clony nebo zastíněním objektivu rukou.

Kompoziční trik pro zvýraznění paprsků slunce a odlesků

Když slunce zakryjete za hranu nějakého objektu – budovy či stromu, budou paprsky a odlesky výraznější. Vyzkoušejte fotoaparát lehce natočit do různých úhlů a najít úhel, ve kterém budou sluneční paprsky vypadat nejlépe. Odlesky také vyniknou více na tmavém pozadí než na světlém.

Zimní ráno na lukách.
Zimní ráno na lukách. ISO 400; clona f/16; čas 1/500 s.
Ráno v Plakánku.
Ráno v Plakánku. ISO 400; clona f/22; čas 1/160 s.
Skalní hrad Vranov.
Skalní hrad Vranov. ISO 400; clona f/16; čas 1/125 s.

Přidejte do krajiny lidský prvek a zachyťte siluety

V protisvětle se skvěle fotí siluety. Siluety mají čistý střih, dokážou ztvárnit příběh a zapojit divákovu fantazii. Podrobný návod na focení siluet najdete v článku 5 jednoduchých kroků, jak fotografovat siluety.

Inverze na Kozákově.
Inverze na Kozákově. ISO 400; clona f/22; čas 1/250 s.
Ranní cyklista.
Ranní cyklista. ISO 100; clona f/11; čas 1/320 s.

Líbí se vám fotografie proti sluníčku? Nebojte se a jděte do toho!