Rubriky
Fotovýlety

Fotovýlet: Podzimní zlatá hodina na skalním hradě Vranov-Pantheon na Malé Skále

Podzim patří mezi nejfotogeničtější období roku. Kam v Českém ráji vyrazit na podzim fotografovat? Třeba na Malou Skálu, na skalní hrad Vranov-Pantheon. Jaké výhledy tam na vás čekají? Prohlédněte si fotografie a zjistěte, jak to na podzimním Vranově vypadá.

Kde Malou Skálu se skalním hradem Vranov najdete?

Obec Malá Skála leží přibližně 8 km od města Turnov a 5 km západně od Železného Brodu.

Zříceninu skalního hradu Vranov najdete na strmém pískovcovém bradlu nad obcí Malá Skála. Dostanete se tam pěšky po červeně značené turistické trase. Cesta vede do kopce po lesním schodišti, od hlavní silnice je to asi 400 m.

Pokud budete pokračovat po Vranovském hřebeni po „červené“ dále, dojdete ke zřícenině hradu Frýdštejn. Ale o tom zase někdy příště.

Jaké výhledy na vás z Vranova-Pantheonu čekají?

Ze skalního masivu uvidíte Drábovnu, Sokol a Suché skály. Z vyhlídky u Kříže je výhled na hrad Frýdštejn, chatovou oblast Vransko a rovněž na hřeben Suchých skal.

Tip: Před Vranovem můžete odbočit na vyhlídku Zahrádka. Odtud je krásný výhled na Malou Skálou, Suché skály, zalesněný vrch Sokol a do údolí řeky Jizery.

Nejlepší denní doba pro fotografování na Vranově

Na podzim slunce vychází přímo za Suchými skalami. Z vyhlídky Zahrádka můžete pořizovat snímky za východu slunce se siluetou Suchých skal. Pokud nechcete fotit v protisvětle, vyrazte sem v pozdním odpoledni.

Na Vranov jsme s kolegou Mariánem, se kterým pořádáme fotokurzy, záměrně vyrazili na podzim v říjnu, kdy se částečně listnaté lesy zahalují do podzimních barev. Odpoledne, přibližně v době zlaté hodiny (1–2 hodiny před západem slunce), osvětlují sluneční paprsky celý skalní masiv Vranova-Pantheonu z boční strany.

Malá Skála však leží v údolí, tudíž počítejte s tím, že v pozdním odpoledni bývá v údolí brzy stín. Proto si vytvořte časový plán předem. Ke zjištění pozice slunce vám pomůže například webová aplikace SunCalc.net. Edit červenec 2020: aplikace je bohužel nefunkční).

A jak to na Vranově-Pantheonu vypadá? Prohlédněte si fotografie.

Cesta na Vranov, Malá Skála.
Cesta na Vranov, Malá Skála.
Turisté.
Turisté.
Pantheon.
Pantheon.
Vranov-Pantheon na Malé Skále.
Vranov-Pantheon na Malé Skále
Skalní hrad Vranov.
Skalní hrad Vranov.
Síň tří mocnářů na Vranově.
Síň tří mocnářů na Vranově.
Pohled z Vranova na Malou Skálu.
Pohled z Vranova na Malou Skálu.
Pohled z Vranova na Malou Skálu a Jizeru.
Pohled z Vranova na Malou Skálu a Jizeru.
Kříž na nejvyšším místě hradu Vranov.
Kříž na nejvyšším místě hradu Vranov.
Silnice na hrad Frýdštejn.
Silnice na hrad Frýdštejn.

Na podzim, když jsou zbarvené stromy, pravidelně vyrážím fotografovat na Mariánskou vyhlídku v Hruboskalsku v Českém ráji. Kde vyhlídku najdete a jak to tam vypadá? Dozvíte se v článku Východ slunce na Mariánské vyhlídce.