Mrzne jak na Sibiři? Možná si říkáte, co fotografovat, když jsou venku silné mrazy a nezajímavá šedá obloha. Vyrazte tvořit kreativní snímky k zamrzlému potoku. Jakých motivů si všímat a na co si dát pozor? Zjistěte, jak zachytit detaily ledu a tekoucí vodu. Inspirujte se fotografiemi ledového království Vazoveckého potoka.
Tip na foto lokalitu pro obyvatele Českého ráje – Vazovecký potok
Vydali jsme se s kolegou Mariánem fotit do údolí Vazoveckého potoka. Modře značená turistická trasa začíná u Dlaskova statku v Dolánkách. Potom pokračuje údolím směrem k Bartošově peci, kudy protéká Vazovecký potok.
Co k zachycení ledu a tekoucí vody v potoce potřebujete:
- Jakýkoliv fotoaparát, který podporuje manuální režim expozice s rychlostí závěrky 8 s nebo alespoň 1/8 s.
- Objektiv typu zoom. Můžete fotografovat i s pevným objektivem, ale bude se vám hůře komponovat. Přeci jen na okraji potoka nemáte tolik možností, jak se třeba přiblížit k motivům na druhému břehu.
- Neutrální šedý filtr, případně polarizační filtr. Pokud ani jeden z nich nemáte, nevadí. Obejdete se i bez nich, ale nebudete schopni použít hodně dlouhý expoziční čas.
- Nabitou baterii ve fotoaparátu a raději ještě jednu náhradní v brašně.Náhradní akumulátor je však lepší nosit třeba ve vnitřní kapse bundy, kde vyšší teplo energii nabitého akumulátoru udrží lépe. V zimě a mrazu se totiž akumulátor vybíjí mnohem rychleji. Jak to? Vlivem nízké teploty probíhají chemické procesy pomaleji a akumulátor má nižší kapacitu.
- Stativ. Využijete spíše menší cestovní stativ nebo stativ s co nejmenší minimální výškou nastavení, protože budete fotografovat blízko země.
- Teplé ponožky, rukavice, dobrou náladu a alespoň 1,5 až 2 hodiny času. Jak získat více času se dozvíte v článku 6 způsobů, jak mít více času a motivaci na focení.
Připraveno?
Na co se při fotografování zaměřit? Tvořte kreativní snímky
Až budete procházet podél potoka, všímejte si zamrzlých travin dotýkajících se vodní hladiny. Jsou obaleny ledem, který na nich vytváří pozoruhodné tvary. Vypadají jako zalité bílou cukrovou polevou.
Během silných mrazů je tekoucí voda téměř zamrzlá, ale mezi ledovými tvary ještě protéká voda. Na některých místech tvoří led ozdobné linie.
Zaměřte se detaily, voda a led vytvářejí úžasné abstrakce.
Hledejte různá zákoutí.
Možná se vám na první pohled nebude zdát v potoce nic zajímavého, ale pozorně se dívejte.
Fotografování zamrzlého potoka v praxi. Jakou nastavit expozici?
1) Až najdete zajímavý záběr, stoupněte si k okraji potoka a fotoaparát dejte na stativ.
2) Pro lepší zachycení detailů zazoomujte. Záleží na vašem objektivu, třeba na ohniskovou vzdálenost 55 mm nebo 105 mm.
3) Nastavte co nejnižší ISO (100–200) a zacloňte, například na clonu f/20. Pro zdůraznění efektu protažení tekoucí vody nastavte dlouhý expoziční čas. Záleží na světelných podmínkách na scéně, jak dlouhý čas budete moci nastavit pro ideální expozici. Možná to bude 4 s, 6 s nebo 8 s.
Pozor na přepaly, neboli přeexponovaná (přesvětlená) místa bez kresby, které se mohou na bílých částech fotografie objevit. Raději snímek podexponujte o 0,5-1 EV. Pořiďte několik zkušebních snímků s různými nastaveními expozice a doma v počítači si pak vyberte nejlepší variantu. LCD displej občas klame.
Tip
Vybírejte si místa, kde má voda větší spád. Efekt protažení tak bude silnější. Snažte se vytvořit jednoduché snímky bez rušivých elementů.
Inspirujte se snímky ledového království Vazoveckého potoka. V popiscích obrázků uvádím expoziční údaje.
Přeji trpělivost a nohy v teple!