Rubriky
Využití fotek

Vytvořte vánoční a novoroční přání v on-line programu Canva

Vánoce a Nový rok se kvapem blíží. Potěšte svou rodinu, přátele a vyrobte jim vánoční a novoroční přání z vlastní fotografie. Vytvořte novoročenku nebo přání v on-line programu Canva. Je to jednoduché, zábavné a zdarma. Inspirujte se a zjistěte, jak na to.

Co je Canva?

Canva je jednoduchý on-line program pro grafický design, v základní verzi je dostupná zdarma. V programu vytvoříte jednoduchou grafiku pro web, blog, příspěvek na sociální sítě nebo také pro tisk (letáky, plakáty, pozvánky). A mnoho dalšího. Vyberete si z více než 50 různých formátů, 1000 navržených layoutů nebo si vytvoříte svůj vlastní návrh. Pro svůj projekt najdete v Canvě navíc mnoho fotografií, fontů, ikon a ilustrací.

Některé šablony a prvky nabízí Canva zdarma, za jiné zaplatíte 1 dolar. Osobně používám jen prvky zdarma, na výběr jich je dost.

Jak vytvořit vlastní přání? Tady je postup

1) Na Canva.com se přihlašte. Buď přes účet Google, účet Facebook nebo vyplňte e-mail a heslo. Přihlášení je zdarma. Po přihlášení můžete začít tvořit.

2) Nahoře zadejte do vyhledávacího okna frázi „vánoční přání“. Canva vám nabídne několik šablon (návrhů, layoutů).

3) V dalším kroku si z předvytvořených šablon vyberte takovou, která se vám pro vaše přáníčko bude líbit. Některé šablony obsahují fotografii, jiné zase pouze ilustraci. Takže vybírejte jen ty s fotkou.

Rovněž si všimněte po najetí na šablonu poznámky vpravo dole – některé jsou placené, jiné zdarma.

4) Potom do Canvy nahrajte své snímky z počítače. Jak? Na černé liště vpravo zvolte ikonu obláčku s šipkou a přes tlačítko „Nahrát media“ nahoře“ nahrajte fotografie z počítače.

5) Svou fotografii přesuňte do přáníčka. Použijte funkci “drag-and-drop” (táhni a pusť) – to znamená, že snímek jednoduše přetáhněte myší do návrhu. Chcete-li v okénku fotografii posunout, stačí na ní 2× kliknout, posunout a úpravy potvrdit.

6) Teď upravte a přepište text. Na horní liště můžete změnit font, velikost, barvu písma nebo mezery mezi písmeny a řádky.

Pozor, některé typy fontů neboli písma mohou chybně zobrazovat česká písmena s diakritickými znaménky.

7) Do přání je možné vložit různé ilustrace a ikony. Vložíte je opět přes šedou lištu vlevo „Prvky“. Když zadáte do vyhledávacího okénka „Christmas“ nebo „Vánoce“, zobrazí se vám motivy týkajících se pouze Vánoc. Vybrané obrázky zase myší přetáhněte do návrhu. Se všemi prvky můžete v přáníčku hýbat, zmenšovat je nebo zvětšovat.

Předvolené prvky a motivy, které mít na přáníčku nechcete, prostě smažte (kliněte na něj a pomocí klávesy Backspace smažte).

8) V šabloně je možné měnit barvu a texturu pozadí.

Až budete mít přáníčko hotové, stáhněte si jej do počítače nebo rovnou vytiskněte

Vpravo na horní liště klikněte tlačítko se šipkou „Stáhnout“.

Potom vyberte formát. Pokud budete přáníčko posílat elektonicky e-mailem nebo jen sdílet na sociálních sítích, zvolte formát PNG nebo JPG. Formát PDF vyberte v případě, když chcete přání tisknout.

Přáníčko je hotové!

Výběr fotografií a vzhled přáníčka záleží na vaší fantazii a vkusu. Věřím, že si on-line program Canva oblíbíte. Sama jej často používám.

Článek jsem aktualizovala v lednu 2021. Vývojáři program stále vylepšují, je tedy možné, že se bude prostředí časem od mých obrázků v článku lišit.