Rubriky
Fototipy

Knihy o fotografování 3. díl – Jak fotit portréty, děti a street. Poznejte slavné fotografy

Čtení je skvělé. A přesto dnes čte mnohem méně lidí než dříve. To je podle mého názoru velká škoda. Ve třetím díle seriálu najdete knihy o fotografování portrétů, dětí, aktu, ale i street, neboli pouliční fotografie. Zajímavé jsou také publikace o slavných fotografech a dějiny fotografie. Mějte o fotografii větší přehled. Udělejte koupí knížky radost sobě i ostatním.Vzhůru do výběru!

Jak fotit portréty a děti

1) Fotka nemusí být ostrá, Robert Vano

Jak se Robert Vano stal slavným fotografem? Kniha vychází z autentických rozhovorů Roberta Vana a Soni Lechnerové, bývalé šéfredaktorky časopisu Československá fotografie. Fotograf se v knize podělí nejen o profesionální zkušenosti, ale i o své myšlenky o práci, fotografii a o životě.

2) Naučte se fotografovat autoportrét, Natalie Dybisz

V profesionálním fotografování platí, že pro jakoukoli tvorbu je podstatná zejména umělecká a praktická vynalézavost, nikoli technické vybavení. V knize se seznámíte s přípravou a procesem fotografování autoportrétu – s úpravou zevnějšku, výběrem oblečení, rekvizit a vhodného místa, ale i s výrazu tváře a tělesné pózy.

3) AKT – naučte se fotografovat kreativně, Kolektiv autorů

Publikace přináší ukázku z tvorby 23 českých fotografů, od legendárních tvůrců aktů Františka Drtikola nebo Tarase Kuščynského až k současným českým fotografům, jako jsou Jan Saudek, Robert Vano nebo Pavel Brunclík. V knize naleznete zkušenosti fotografů – práci s modelem, vybavení i komerční stránku fotografie.

4) Fotografie v praxi: Portrét, Michael Freeman

V knize najdete ty nejdůležitější věci, které by měl začínající portrétní fotograf znát. Autor popisuje základní pózy a poskytne vám rady pro práci s modelem, aby výsledkem vaší společné práce byl snímek nejen zobrazující, ale i lichotivý a přitom fotografovaného dostatečně charakterizoval.

5) 100% Dítě, Průvodce fotografováním dětí v úplně novém světle, Allison Tyler Jones

Fotografovat děti může být zábava nebo otrava na několik hodin. Autorka v knize objasňuje fotografickou techniku, avšak dává důležitost navazování vztahu s dítětem nebo skupinou dětí. Zdůrazňuje, že teprve při citlivé spolupráci všech, kdo se na fotografování podílejí, mohou vzniknout působivé snímky.

6) Fotografujeme děti, Ginny Felch, Allison Tyler Jones

Zřejmě už každý z vás si vyzkoušel focení dětí. Autorka knihy popisuje, jak pracovat s osvětlením, kompozici, hloubku ostrosti a zachycení akce a pohybu. Dále vám poskytne návody, jak dítě zaujmout nebo docílit toho, aby si fotografa naopak vůbec nevšímalo. A mnoho dalšího.

7) Fotografujeme kouzelné momentky do rodinného alba, Tracey Clark

Autorka radí, jak můžete obyčejné momenty přetavit na pozoruhodné záběry, k nimž se budete dlouho vracet. Poskytuje mnoho kreativních nápadů, technických tipů a inspirujících fotografií, které značně přesahují úroveň tradičních aranžovaných snímků. S touto knihou dokážete objevit kouzlo běžného domácího dění.

Street

8) Manuál pouličního fotografa, David Gibson

Chcete být dobrým street fotografem? Potřebujete fotoaparát, odhodlání, dobré boty a tuto knihu. Autor vás seznámí s tím, jak fotografovat třeba dvojice nebo události, jak využívat odrazy a jaké techniky včetně sledování nebo vyčkávání používat. V knize naleznete také odpovědi na otázky proč, kde a jak fotit skvělé pouliční snímky.

9) Fotografie v praxi: Pouliční fotografie, Michael Freeman

V knize objevíte různé techniky focení na veřejnosti. Zjistíte, jak má fotograf splynout s okolím a stát se neviditelným. Samozřejmě autor uvádí i vhodnou foto techniku pro street fotografii. Naučíte se, jak nastavovat expozici a jak ostřit například v situacích, kdy fotograf nemůže zdvihnout fotoaparát k oku.

Fotožurnalismus

10) Soumrak fotožurnalismu?, Alena Lábová, Filip Láb

Seznámíte se s nejznámějšími případy fotografických podvodů. Objevíte případové studie různých skandálů způsobených publikováním zmanipulovaných nebo nepatřičně upravených fotografií v médiích. Po přečtení této knihy zjistíte, že ne vše, co na fotografii v mediích vidíte, tak ve skutečnosti opravdu bylo.

Dějiny, historické foto okamžiky

11) Dějiny fotografie, Od roku 1839 do současnosti, Gilles Lambert

V knize najdete bohaté dějiny fotografie od jejích počátků po moderní digitální technologie. Tato kniha bohužel už není k sehnání. Až ji někde zahlédnete, doporučuji si ji pořídit.

12) Fotografie – Velké obrazové dějiny

Rozsáhlá encyklopedie dějin fotografie od jejích počátků po dnešní digitální technologie. Jako jediná kniha svého druhu vám podrobně vylíčí technický vývoj tohoto umění, osudy osobností, které se na něm podíleli. Uvidíte významné snímky, které utvářely dějiny fotografie.

O slavných fotografech

13) Reklama, Josef Sudek

Tohoto významného českého fotografa nemusím představovat. Historik umění Vojtěch Lahoda ukazuje vývoj Sudkova vztahu k reklamní fotografii. Sudek vytvářel na svých snímcích ze skleněných předmětů abstraktní kompozice, pracoval s neobvyklými úhly pohledu i se světlem.

14) Fotografie/Photography, Posterbook, Jan Saudek

Výběr fotografií českého fotografa Jana Saudka, známého svým extravagantním způsobem života, ale zároveň proslulého a zastoupeného ve všech prestižních světových galeriích. Fotografie Jana Saudka jsou nejen plné erotiky, ale i hlubokých lidských citů, symbolické a nadčasové.

15) Svobodný, ženatý, rozvedený, vdovec, Jan Saudek

Autorská kniha, ilustrovaná černobílými fotografiemi z počátků Saudkovy tvorby, podává neotřelý pohled na umělcův život a lidi, kteří jím prošli. Objevte syrovou zpověď světově proslulého českého fotografa.

16) Praha ve společné péči obyvatel, František Dostál

Kdo by neznal Františka Dostála. V knize naleznete černobílé humorně pojaté fotografie z pražských ulic v průběhu několika desetiletí, které pořídil přední český fotograf František Dostál.

17) Zuzana Mináčová – Život fotografky, Marie Formáčková, Zuzana Mináčová

Něco pro ženy. Kniha popisuje neobyčejný život jedné z nejvýznamnějších fotografek Zuzany Mináčové působících v České a Slovenské republice. Mistrovské umělecké fotografie, snímky filmových hvězd a vyprávění, které vás pobaví i vezme za srdce.

Právě jste dočetli třetí a poslední díl o knihách pro fotografy. V 1. díle seriálu objevíte tipy na publikace o focení pro začátečníky i pro děti, a také knížky o tom, jak pracovat se světlem. Ve 2. díle knižních tipů najdete inspiraci na knihy o focení krajiny a zvířat, a také knížky, v nichž autoři popisují kreativní techniky pro expozici, práci se světlem i bleskem.

Máte nějakou svou oblíbenou knihu o focení, která v seznamu není? Napište mi na info@fotocesta.cz. Doplním ji.

Přeji poutavé a přínosné čtení!