Rubriky
Fototipy

Knihy o fotografování 2. díl – Jak fotit krajinu, zvířata i knížky o kreativních technikách

V druhém díle seriálu o fotografických knihách najdete tipy na knihy o focení krajiny a zvířat. Objevíte také publikace, ve kterých autoři popisují různé kreativní techniky v expozici, práci s bleskem a světlem. Udělejte radost knižním dárkem sobě, rodině nebo přátelům. Inspirujte se.

Krajina a zvířata

1) Fotografie, Jiří Havel

V knize najdete fotografie od černobílých krkonošských světelných nálad až po záběry z Himálaje, jižní Ameriky nebo Austrálie. Kniha se dělí na tématické kapitoly. V úvodu každé z nich autor popisuje okolnosti vzniku jednotlivých záběrů a nechává nahlédnout do své fotografické kuchyně.

2) Jak fotografovat krajinu, Jiří Havel

Kniha Jiřího Havla, jednoho z předních českých krajinářů, je pro ty, kteří už zvládli základy fotografování a hledají podněty a inspiraci ke svému dalšímu zdokonalování. Autor v knize shrnuje svoje zkušenosti s fotografováním krajinného detailu i monumentálních horských pásem. Řeší otázky použití filtrů, začlenění člověka do fotografie krajiny nebo významu barevné i černobílé krajinářské fotografie.

3) Naučte se fotografovat krajinu, Šumava, Andrej Macenauer

V knize se seznámíte s fotografickou technikou, nezbytnými základy digitální fotografie, které jsou pro krajináře zásadní. Dále s prací se světlem v krajině a s kompozicí, která je v krajinářské fotografii důležitá. Kniha je plná snímků, které autor pořídil na Šumavě.

4) Fotografie v praxi: Krajina, Michael Freeman

Z knihy získáte základní informace o fotografování krajiny. Z pohledu fotografického vybavení i z hlediska kompozice a výtvarné stránky fotografie. Naučíte se pracovat s horizontem, oblohou či fotit tekoucí vodou, ale i pracovat s lidmi a stavbami jako s měřítkem, které vyzdvihne monumentalitu krajiny.

5) Fotolovy 2, Naučte se fotografovat dobře zvířata v přírodě, Rostislav Stach

V knize autor vysvětlí základy dobré fotografie – zejména kompozici a možnosti, jak v náročných podmínkách dosahovat ostrých a působivých snímků. Najdete v ní praktické příklady a doporučení pro fotografování ptáků v letu i v jejich přirozeném prostředí.

6) Jak jsem fotografoval zvířata, Vladislav T. Jiroušek

Autor, ředitel Zoo v Jihlavě vlastní jeden z největších archivů fotografií zvířat a nechá vás do něj nahlédnout. Fotografie doplnil texty, ve kterých popisuje svůj neobyčejný vztah ke zvířatům i své zkušenosti s fotografováním. Fotografie jsou v knize vytištěné tak, jak je autor pořídil – bez úprav nebo vylepšování v grafických editorech.

Kreativní techniky

7) Naučte se exponovat kreativně, Nové vydání, Bryan Peterson

Rozšířená a aktualizovaná publikace je legendou mezi knihami o fotografování. Pomohla spoustě fotografům po celém světě v jejich začátcích. Jedna z nejprodávanějších knih o fotografování vůbec patří i u nás k absolutním bestsellerům mezi publikacemi pro začínající a středně pokročilé fotografy.

8) Naučte se fotografovat s bleskem kreativně, Bryan Peterson

Kniha nadchne každého, kdo má z použití blesku obavy nebo blesk po počátečních nezdarech odložil. Pokud zvládnete manuální nastavení blesku a poznáte, jaké jsou možnosti blesku, bude pro vás fotografování i ve složitých světelných situacích snadné.

9) Kreativní barva ve fotografii, Jan Pohribný

Chcete-li cíleně pracovat ve svých fotografiích s barvou, patří tato kniha do vaší knihovny. Od technických částí o barevných modelech a principech míchání barev popisuje autor i působení barev na diváka. Naučíte se využívat barvy k dosažení určitých účinků na diváka. V knize najdete celou řadu námětů, postupů a inspirativních ukázkových fotografií českých i zahraničních fotografů.

10) Kreativní světlo ve fotografii, Jan Pohribný

Známý fotograf a pedagog shrnuje své mnohaleté poznatky z profesionální fotografické praxe. V knize probírá vše, co byste měli vědět o světle, pokud je chcete ve fotografii využít. Zjistíte, jak světlo používat jako kreativní nástroj pro práci s prostorem a tvarem, kontrastem a jasem, barvou a tonalitou nebo náladou a výrazem.

11) Kreativní doba expozice, Naučte se používat všechny rychlosti závěrky, Derek Doeffinger

Správnou volbou rychlosti závěrky dokážete z jakéhokoli tvaru vykouzlit barevnou abstrakci, vytvořit efektní dojem pohybu nebo polapit i ty nejrychlejší objekty. Pojďte nahlédnout do pestrého světa expozičních časů a naučte se vidět svět kreativně.

12) Kreativní detail a makro, Tipy a techniky pro digitální fotografie, Harold Davis

Detail a makro zdaleka nejsou žánry vyhrazené pouze zkušeným profesionálům s drahým vybavením. Naučte se, kde hledat nevšední záběry tvůrčím způsobem. Dozvíte se také, jak správně ostřit, používat vhodné pomůcky, kreativně pracovat s hloubkou ostrosti nebo zvolit přiměřenou expozici.

Druhý díl o foto knihách je u konce. V 1. díle seriálu objevíte tipy na publikace o focení pro začátečníky i pro děti, a také knížky o tom, jak pracovat se světlem. Ve 3. díle objevíte knihy o focení portrétů, dětí, aktu, ale i street, neboli pouliční fotografie, a rovněž publikace o slavných fotografech či dějiny fotografie

Máte nějakou svou oblíbenou knížku o focení, která v seznamu není? Napište mi na info@fotocesta.cz. Doplním ji.

Ať se vám knihy líbí a jsou pro vás přínosem!