Rubriky
Fototipy

Knihy o fotografování 1. díl – Jak se naučit fotit a jak pracovat se světlem

Fotíte, anebo fotografuje někdo z vaší rodiny či přátel? Pořiďte sobě nebo blízkým knihu o focení. Třeba jako dárek k narozeninám i k Vánocům. V prvním díle seriálu o fotografických knihách najdete tipy na knihy pro začátečníky, o práci se světlem i knížky pro děti. Některé z nich mám i já ve své knihovně. Vyberte si.

Jak se naučit fotit – obecně

1) Mistrovství práce s DSLR, 9. vydání – Vše, co jste chtěli vědět o digitální zrcadlovce a nikdo vám to neuměl vysvětlit, Roman Pihan

Roman Pihan vás v knize provede krok pro kroku fotografováním s digitální zrcadlovkou. Pomůže vám s výběrem objektivů, blesků i dalšího příslušenství. Autor vám odhalí desítky praktických tipů a triků, jak optimalizovat postup ve všech situacích. V knize najdete více než 500 fotografií ilustrujících probírané postupy a techniky.

2) Digitální fotografie polopatě, Ondřej Neff

Na základě své šestnáctileté praxe Ondřej Neff v knize představí 10 základních kroků, které potřebujete k dosažení perfektních snímků. Díky nim snadněji překonáte počáteční potíže a pomůžete si k lepším fotografiím.

3) Expozice – problémy a řešení, Bryan Peterson

Bryan tvrdí, že úspěch vašich fotografií spočívá ve správně nastavené expozici. V knize uvádí spoustu problémových situací, se kterými se běžně při exponování setkáte. Například jak zachytit pohyb, jak fotit v protisvětle, za sníženého osvětlení či s bleskem. A další.

4) Naučte se fotografovat dobře, Bryan Peterson

To nejlepší z knih, které Bryan napsal, shrnul do této praktické příručky. V knize najdete všechny rady a doporučení, které potřebujete znát. Ať s fotografií teprve začínáte nebo jste už na pokročilejší úrovni.V kapitolách najdete tipy na fotografování lidí, portrétů, makra a detailu, krajiny a přírody, i několik zajímavých efektů.

5) Naučte se fotografovat dobře – Kompozice, Bryan Peterson

Dobrá kompozice tvoří rozdíl mezi nudnou fotkou a působivým snímkem. Bez zbytečného teoretizování vás Bryan provede základními pravidly kompozice. Zároveň vám vysvětlí kdy a jak tato pravidla smíte porušit.

6) Dobrá fotografie, Michael Freeman

Knihy Michaela Freemena patří mezi nejprodávanější u nás i ve světě. Autor v knize vysvětluje kompozici a způsob, jakým fotograf o vznikajícím snímku uvažuje, než stiskne spoušť. Zabývá se jednotlivými fotografickými žánry. Dodává čtenáři jak obecná fakta, tak i podněty pro vlastní tvorbu.

7) 101 nejlepších tipů pro digitální fotografii, Michael Freeman

Renomovaný fotograf se s vámi tentokrát podělí o nejtajnější tipy a triky ze své každodenní praxe. Vysvětlí vám, že bez ohledu na vybavení můžete vždy fotit jako profesionál. Tajemství totiž nespočívá v drahém vybavení, ale v umění jej správně použít.

8) Kompendium pro digitální fotografy, Michael Freeman

V sadě knih naleznete výběr informací ze všech oblastí, které vás mohou jako digitálního fotografa zajímat. Seznámíte se s technickými základy digitální fotografie, doporučeními co a jak fotografovat. Jak se soubory fotografií zacházet, spravovat je a archivovat.

9) Minimalistický fotograf, Steve Johnson

Autor představuje minimalismus jako přístup, ke kterému sám dospěl. V jeho pojetí se minimalismus netýká pouze otázek kompozice, ale také výběru objektů fotografování a přístupu k technickému a fotografickému vybavení. Možná je minimalismus správná cesta i pro vás.

10) Čtěte! (Pokud chcete fotografovat lépe), Henry Carroll

Autor v knize uvádí vše, co by měl fotograf znát. Dozvíte se o základech kompozice a o tom, jak využívat možnosti expozičních režimů svého fotoaparátu. Zjistíte, co znamená světlo a jak s ním pracovat. Dále jaké objektivy se k čemu hodí, jak hledat objekty k fotografování a celou řadu dalších užitečných informací.

11) Fotografie, Praktické otázky a praktické odpovědi, Zack Arias

Kniha je výběrem asi stovky otázek z oblasti fotografie a Zackových odpovědí na ně. Jsou to odpovědi často drsné, ale vždy vycházející z praktických zkušeností. Zack nikomu nevykládá o tom, jak nádherné je povolání fotografa. Zack Arias zná řemeslo fotografa do detailu, ví, co obnáší shánění zakázek, jak je to s konkurencí, s náklady na techniku i s úskalími při jednáních s klienty.

12) Naučte se fotografovat srdcem, Působivé fotografie všeho, co je vám blízké, Tracey Clark a kolektiv

Podle autorek knihy nejsou nejdůležitější vynikající teoretická průprava a technická zdatnost fotografa, ale spíše jeho schopnost citlivě a všímavě vnímat život kolem sebe. Umět v každodenních situacích zachycovat fotoaparátem city a nálady, které běžně unikají naší pozornosti.

13) Kolekce ebooků na USB dual flash disku od Fotocesty

Jak lépe komponovat? Jak fotografovat na cestách? Kterak zachytit krásu květin nebo zimního období? V Kolekci všech ebooků od Fotocesty najdete spoustu tipů a foto návodů pro začátečníky i mírně pokročilé. Sada ebooků je na duálním USB disku s kapacitou 16 GB, který vložíte do počítače, tabletu i mobilu.

Světlo, atmosféra či zachycení okamžiku

14) Světlo ve fotografii, Michael Freeman

Michael Freeman předává zkušenost ze své 40 leté fotografické praxe. V knize objasňuje, že správné zachycení světla je nejcennější fotografickou komoditou. Autor vám ukáže, jak správně pracovat se světlem.

15) Světlo a osvětlení v digitální fotografii, Miroslav Myška

Chcete pokročit ve svých fotografických schopnostech, ovládnout světelné podmínky tak, aby vás žádná situace nepřekvapila? Autor se v knize věnuje povaze různých druhů světla, jeho prostorovému šíření či barevné teplotě a využití světla v konkrétních situacích. Seznámíte s technikami tvůrčího využití světla tak, jak to umí profesionálové.

16) Fotografie v praxi: Světlo a svícení, Michael Freeman

Další kniha od Michaela Freemena. Tentokárt autor v knize probírá nejen obecná témata jako je dynamický rozsah, barevná hloubka, tonalita, ale věnuje se také fotografování v různých situacích za denního světla. V další části knihy pak řeší problematiku fotografického svícení včetně práce v ateliéru.

17) Kouzlo okamžiku, Michael Freeman

Okamžiky jsou to, co činí fotografii ve světě výtvarného umění jedinečnou. V této knize se naučíte, jak rozpoznat potenciál každého z nich a vytěžit z něj co nejpůsobivější snímek. Díky praktickým tipům a propracovaným technikám získáte skvělé snímky, které jen tak někdo nezopakuje.

18) V hledáčku fotografa, Jak na fotografie s příběhem, David DuChemin

Zručnost a technika jsou důležité, ale vše začíná a končí u toho, jak se díváte okolo sebe. Je třeba usilovat o vlastní vyjádření a kniha vás provede vším, co budete na cestě za vlastním fotografickým vyjádřením potřebovat.

Knížky pro malé fotografy

19) Fotografování pro děti – Jak fotografovat, ukládat a zábavně upravovat vaše fotky, Jenni Bidner

Tento průvodce světem digitální fotografie je pro ty, kteří se chtějí svými snímky hlavně bavit. S digitálním fotoaparátem a inkoustovou tiskárnou můžete vyrobit zábavné dárky. Například peněženky, kartičky, obálky či portréty domácích mazlíčků.

20) Škola fotografování pro kluky a holky II, CPress

Přátelé Honza, Ondra, Matěj, Andrea a pes Alfréd dětem odhalí tajemství správného pořízení dobrých digitálních fotografií. Naučí se, co je hloubka ostrosti, clona a doba expozice. Poznají, jak fotografovat zvířata, oblohu, vodu, pohyb, květiny, portrét, anebo jak fotit v noci. Nakonec se naučí fotografie upravovat v počítači a dělat s nimi různá kouzla.

První díl o knihách je u konce. Ve 2. díle knižních tipů najdete inspiraci na knihy o focení krajiny a zvířat, a také knížky, v nichž autoři popisují kreativní techniky pro expozici, práci se světlem i bleskem. Ve 3. díle objevíte knihy o focení portrétů, dětí, aktu, ale i street, neboli pouliční fotografie, a rovněž publikace o slavných fotografech či dějiny fotografie.

Máte nějakou svou oblíbenou knížku o focení, která v seznamu není? Napište mi na info@fotocesta.cz. Doplním ji.

Přeji pohodové čtení při popíjení svého oblíbeného čaje či kávy!