Rubriky
Fototipy

Poznejte kouzlo bokehu a vytvořte fotku s rozostřenými svítícími kolečky

Je za okny ošklivo, leje jako z konve, fičák, mrzne jak na Sibiři? Foťte kreativně doma v teple. Poznejte kouzlo bokehu a vytvořte z běžné polonudné scény originální fotku s pěkně rozostřenými svítícími kolečky. Zároveň je to příležitost využít a rozsvítit vánoční osvětlení, které asi jinak během 11 měsíců v roce odpočívá ve skříni. Čtěte návod v článku a začněte kouzlit se světlem.

Co je to bokeh

Kapky rosy na borovicové větvičce.
Kapky rosy na borovicové větvičce.

Na fotografii jej tvoří kruhové či x-úhelníkové tvary s různě ostrými nebo neostrými okraji objektů, anebo světelných bodů, které se na scéně nacházejí mimo hloubku ostrosti. Jednoduše řečeno, bokeh je divákem subjektivně vnímaný a hodnocený vzhled rozostřeného pozadí, anebo popředí. Na fotografii jsou to „ta neostrá kolečka“.

Vzhled bokehu ovlivňuje použitý objektiv – jeho kvalita, konstrukce i světelnost. Velikost a tvar neostrých bodů jsou také ovlivňovány počtem lamel clony a způsobem nastavení clonového čísla.

Čím více je clona otevřená, tím jsou neostrá kolečka větší. Docílíte jich při fotografování s nastavením nízké hodnoty clonového čísla = při velkém odclonění, například f/1,8 či f/2,8.

Co budete k focení potřebovat

  • Běžná vánoční světýlka, řetěz.
  • Nějaký předmět – hrníček, skleničku na sekt či aperitiv, lahev, svíčku nebo parfém.
  • Fotoaparát a objektiv, nejlépe pevný světelný objektiv. Já fotografovala s pevným objektivem Nikon 50 mm f/1.4.

Návod na fotografování rozostřených koleček – bokehu

1) V místnosti, ve které budete fotografovat by mělo být šero. Fotografujte během zataženého dne nebo počkejte až bude večer. V místnosti také můžete částečně zatáhnout závěsy. Rozsviťte malou lampu nebo světlo ve vedlejším pokoji. Tak nebudete mít na focení úplnou tmu.

2) Světýlka zavěste na horní rám dveří, trám či okenní konzoly. Vyberte co nejjednodušší pozadí, aby na snímku nerušilo – zeď nebo okno s hladkou záclonou. Fotografujete-li během Vánoc, využijte světýlka na stromečku.

3) Světýlka rozsviťte.

4) Inspirujte se na fotografiích níže a najděte si několik předmětů, například hrníček, skleničku na sekt či aperitiv, lahev, svíčku nebo parfém.

5) Položte předmět na stůl. Stůl posuňte 2 metry před světýlka tak, aby světla byla přímo za objektem – svíčkou nebo hrníčkem. Čím dále od světýlek budete, tím budou větší.

6) Nastavte správně fotoaparát – viz návod níže.

7) Zaostřete na předmět. Pokud vám nejde zaostřit, musíte přepnout na manuální ostření. Při nedostatku světla má totiž automatický ostřicí systém problém zaostřit.

8) Předmět a světýlka v pozadí zakomponujte tak, aby to vypadalo, že světýlka vycházejí přímo z předmětu.

9) Foťte.

Nastavení fotoaparátu:

Režim expozice: Manuální

Měření expozice: Zdůrazněný střed

Režim ostření:
a) Automatické (autofokus) nastavené na jeden středový ostřicí bod
b) Manuální

Vyvážení bílé: Záleží na typu osvětlení. Bílá světýlka vytváření bokeh do modra, tudíž nastavte režim Zářivka. Světlo svíčky a žluté žárovičky mají žlutý bokeh, takže zvolte režim Zataženo. Máte-li barevné žárovky, vyzkoušejte režim Auto.

Blesk: Interní blesk s intenzitou -3.

ISO: 100–200

Clona: Co nejnižší clona, například f/1,4; f/2; f/2,8, případně f/4.

Rychlost závěrky: Expoziční čas nastavte podle světelných podmínek v místnosti. Expozimetr „držte“ v zóně podexpozice.

Ohnisková vzdálenost: Například 50 mm, záleží na vašem objektivu.

Doporučuji fotografovat do formátu RAW. Světlost, tmavost a hlavně barevnost snímku pak lehce poupravíte v softwaru.

Inspirujte se fotografiemi s kreativním bokehem

Bokeh.
ISO 200; clona f/1,4; čas 1/40 s; s bleskem. Vyvážení bílé barvy Zataženo 6500 K. Ohnisková vzdálenost 50 mm.
Bokeh.
ISO 100; clona f/1,4; čas 1/80 s; s bleskem. Vyvážení bílé barvy Zataženo 6500 K + tónování do zelena. Ohnisková vzdálenost 50 mm.
Bokeh.
ISO 100; clona f/1,4; čas 1/100 s; bez blesku. Vyvážení bílé barvy Zataženo 6500 K. Ohnisková vzdálenost 50 mm.
Bokeh.
ISO 100; clona f/1,4; čas 1/100 s; bez blesku. Vyvážení bílé barvy Zářivka 4000 K. Ohnisková vzdálenost 50 mm.
Bokeh.
ISO 100; clona f/1,4; čas 1/50 s; bez blesku. Vyvážení bílé barvy Zářivka 3800 K + tónování do růžova. Ohnisková vzdálenost 50 mm.

Pohrajte si s vyvážením bílé barvy

Vnímání barevnosti je subjektivní a každému se líbí něco jiného. Zkoušejte různé nastavení vyvážení bílé barvy. Snímky níže jsem fotografovala do formátu RAW a při jejich úpravě v Lightroomu jsem měnila vyvážení bílé barvy, neboli WB. Všimněte si, že fotografie dostaly úplně jiný barevný nádech.

Bokeh.
Fotografie vlevo WB Zataženo (6500 K) a snímek vpravo WB Zářivka (3800 K).

Jste-li v úpravě snímků zkušenější, můžete si také pohrát s tónováním barev a zvýraznit třeba více modrou a potlačit naopak červenou.

Bokeh.
Snímek vlevo WB Zataženo (6500 K) a fotka vpravo WB Zářivka (3800 K) + změna tónování do růžova.

Možná to ze začátku vypadá složitě, ale uvidíte, že je to jednoduché. A navíc zábavné. Zkuste vymyslet i jiné variace a kompozice. Možností je spousta.

Užijte si kreativní tvoření!