Rubriky
Fototipy

6 způsobů, jak mít více času a motivaci na focení. Najděte si své „Proč“

Často mi v e-mailech píšete: „Ještě jsem se k přečtení ebooku nedostal.“ Nebo: „Ještě jsem neměla čas vyfotografovat své děti.“ Není to škoda? Život je přece krátký na to, abyste neměli čas dělat to, co vás baví. Možná to zní tvrdě, ale „nemít čas“ neexistuje. Vše je jen o prioritách. Najděte si své „Proč“ a objevte 6 způsobů, jak mít více času i energie na focení.

Nejprve si najděte své „Proč“

Proč vlastně fotíte? Tato otázka zní možná zpočátku banálně, asi jako kdybych se vás zeptala, proč pijete kávu. Avšak patří mezi otázky, které jsou těžší tím, čím usilovněji se na ně snažíte odpovědět. Čím je odpověď méně obecná a osobnější, tím je cennější.

To, že vás fotografování baví, někdy nestačí. Chcete-li na své foto cestě vydržet co nejdéle, najděte si hlubší motivaci. Jaká je ta vaše motivace, proč fotíte? Může to být například:

  • záznam rodinného života
  • dokumentování svého hobby, třeba vaření a vydání vlastní kuchařky
  • zachycení přírody
  • fotografování rostlin a tvorba vlastního herbáře
  • focení vlastních výrobků a jejich prodej, například na Fler
  • rozšíření si osobních obzorů
  • publikování fotek na webu
  • mít focení jako živnost
  • …anebo jiná?

Každý chce dělat, co ho baví

Každý by rád dělal, co ho baví. I vy však asi máte rodinu, děti, práci, dům a s tím související povinnosti i odpovědnost. K tomu všemu svůj koníček – fotografování. Jak vše skloubit dohromady?

1) Naučte se říkat „Ne“

Vždy se najde něco, co je třeba dělat teď hned a co je (naoko) důležitější než focení nebo úprava fotek. Seberte odvahu, pevnou vůli a naučte se říkat lidem „Ne”. Volají neplánovaně příbuzní, že potřebují přestěhovat sedačku? Ozvou se kamarádi a zvou vás „na jedno”? Řekněte jim, že půjdete příště. Že dnes musíte něco dokončit. Že vám do toho „najednou” něco přišlo.

Tím vás samozřejmě nechci nabádat ke skrývání se před rodinou a přáteli, avšak vše jde naplánovat s určitým předstihem. Žijete přece svůj život, ne život někoho jiného. Pokud své „Ne“ řeknete mile a s úsměvem, druzí to pochopí.

2) Omezte sledování televize a internetu

V dnešní době tráví lidé spoustu času u televize – sledují seriály, zprávy, ale „sedí“ i na internetu – hlavně na sociálních sítích. Potom naříkají, že nemají na nic čas. Jen se zamyslete, kolik denně trávíte času u televize? 1 hodina denně = 7 hodin týdně = 2,3 dne měsíčně!

Naučte se říkat druhé „Ne” sami sobě. Budete-li mít choutky i zapnout televizi místo práce na fotkách, řekněte si „Ne” sobě.

3) Zapomeňte na dokonalost

Pusťte na chvíli z hlavy, že horskou scénu musíte fotografovat ráno v 6:30 během mlhy nebo že vaše dcerka musí mít na focení dokonale natočené vlasy.

Budete-li stále čekat na perfektní podmínky, moc si nezafotíte. Samozřejmě záleží na správné přípravě, denní době, světelných podmínkách, ale někdy vám dá víc, když se budete muset vypořádat s méně ideálními podmínkami. Mně se například už několikrát podařilo vytvořit skvělou fotku i když jsem to vůbec neočekávala.

4) Berte si fotoaparát vždy s sebou

Už se vám někdy naskytla skvělá scéna k fotografování a váš foťák zrovna odpočíval doma? Tuto situaci zřejmě zažil už každý. Snažte se mít fotoaparát často s sebou. Na procházku se psem, na cyklovýlet, na návštěvu ke známým či s dětmi na hřiště. Jedete na služební cestu? Váš fotoaparát může být na cestě skvělým společníkem.

Nemusíte si s sebou brát vždy zrcadlovku. Postačí kompakt nebo mobilní telefon s fotoaparátem. Já si například na běh beru mobil, protože se častokrát objeví něco zajímavého k focení. Na výlet do přírody si přibalím bezzrcadlovku. Je lehká a skladná.

5) Dejte si pohov

Štve vás, že vám focení nejde, jak si představujete? Bez ohledu na to, jak moc vás fotografování baví, občas nastane období, kdy vás bavit nebude. To je normální. Také to mám tak. To je ten pravý čas dát si pauzu. Asi znáte přísloví „Nic se nemá lámat přes koleno“.

V takovou chvíli je dobré se zastavit, od focení si odpočinout a načerpat energii. Je to doba, během které je dobré zhodnotit svou foto cestu. Zamyslet se, kam dál. Po krátké přestávce vám začne fotografování chybět. Radost a zábava se vrátí zpět.

6) Dávejte ty nejdůležitější věci ve svém životě na první místo

Tento poslední tip využijete nejen pro fotografování, ale pro cokoliv, co chcete mít ve svém životě na prvním místě. Možná tento návod, jak naložit se svým časem, už znáte, ale vždy je vhodná chvíle si jej připomenout.

Uvědomte si, že vaše životní priority a hodnoty mají přednost před čímkoliv dalším. Pokud začnete den nedůležitými úkoly, na velké věci vám už nezbude místo. Co tím myslím? Pro lepší představu si přečtěte krátký příběh, který vychází z myšlenky Stephena Coveyho. Stephen Covey byl americký odborník na rozvoj osobnosti, vedení a motivaci lidí, autor bestselleru 7 návyků skutečně efektivních lidí.

Stephen zpod stolu vytáhl velkou skleněnou nádobu a postavil ji na stůl. Pod stolem měl připravené také tři krabice – v jedné byly velké kameny, v druhé menší oblázky a ve třetí krabici byl písek. Krabice ale diváci neviděli. Stephen naplnil skleněnou nádobu velkými kameny a zeptal se diváků: „Je ta nádoba plná?“ Diváci odpověděli: „Ano.“

Stephen vzal krabici s oblázky a vysypal je do stejné nádoby. Občas s nádobou lehce zatřásl, aby se mezery mezi velkými kameny snadněji vyplnily. Znovu se zeptal diváků: „Je nyní nádoba plná?” Diváci váhavě odpověděli, že teď už ano.

Na to vzal Stephen do ruky krabičku s pískem. Pomalu sypal písek do mezer mezi kameny a oblázky a pískem vyplnil i ty nejmenší skulinky. Pak se znovu zeptal: „Je nádoba plná?“ Tentokrát všichni naráz bez zaváhání odpověděli: „Ano!“ Tentokrát už ale byla nádoba opravdu plná.

Jaká je pointa?

Skleněná nádoba je jako váš život. Velké kameny jsou ty nejdůležitější věci ve vašem životě – rodina, partner, děti, přátelé. Oblázky představují méně podstatné věci, avšak stále pro vás důležité – zaměstnání, koníčky, dům, auto. Písek znázorňuje maličkosti každodenního života – nakupování, telefonáty, e-maily, sledování sociálních sítí a televize.

Když nedáte velké kameny do nádoby jako první, nezůstane vám už na ně místo. Stejně to platí i v životě. Pokud budete ztrácet čas a energii na drobnosti, nikdy nebudete mít čas na věci, které jsou pro vás skutečně důležité.

Tip: Jak denně získat pár hodin navíc.

Všichni máme času stejně, je jen na vás, jak ten svůj využijete!