Rubriky
Fototipy

12 způsobů, jak zaznamenat atmosféru ranní mlhy

Jak fotografovat mlhavé ráno? Po technické stránce není těžké fotografovat mlhu. Během mlhy je měkké světlo a sluneční paprsky vycházejícího slunce nejsou tolik intenzivní. Spíše je důležité umět zachytit tu pravou náladu. Zhlédněte fotografie z Českého ráje a inspirujte se 12 tipy o focení ranní mlhy.

Kdy vzniká mlha?

Kvůli velkým rozdílům teplot ve dne a v noci bývají na jaře, v pozdním létě a na podzim často mlhy. Existuje několik typů mlhy, ale nejběžnější mlhou je mlha radiační. Vznikne během jasné a bezvětrné noci při poklesu teploty zemského povrchu pod hodnotu rosného bodu. Protože studený vzduch je těžší než teplý, stéká po povrchu země do údolí a tam se hromadí.

Za jak dlouho se mlha rozplyne? Většinou hodinu až dvě po východu slunce. Někdy se však rozplyne dříve, jindy později.

Jak na focení krajiny zahalené v mlze?

1) Vyrazte včas

Nařiďte si budík a brzy vstaňte. Jakmile se vzbudíte, na nic nečekejte. Během hodiny může být mlha pryč. Vydejte se za mlhou na pole, louku nebo vylezte na skály či kopec s vyhlídkou, odkud bude výhled do lesů a údolí.

2) „Nasajte“ atmosféru

Až dorazíte na místo, rozhlédněte se kolem sebe a nasajte atmosféru. Nadechnete se čerstvého vzduchu, poslouchejte zpěv ptáků. Pokud se dokážete do místa vcítit, třeba se vám potom podaří lépe ztvárnit momentální náladu ve fotografii.

Mlha na silnici.
Mlha na silnici. ISO 800; clona f/8; čas 1/500 s

3) Zachyťte mlhu v lese

Mlha v lese.
Mlha v lese.

Pokud procházíte lesem, vyfotografujte mlhu mezi stromy. Převede-li pak snímek do černobílého provedení, světlo a stíny lépe vyniknou a fotografie bude navíc působit více melancholicky.

4) Komponujte podle zlatého řezu

Mlha nad Všení.
Mlha nad Všení.

Komponujte podle pravidla třetin a zlatého řezu – to znamená, že hlavní objekt, například osamělý strom, umístíte do průsečíku třetin. Dobře komponovaná fotografie je líbivější.

5) Zaznamenejte tajemné mlhy u rybníka

Bělavé vodní páry se vznášejí i nad vodní hladinou. Bydlíte-li nedaleko rybníka, stejně jako já, vydejte se tam během mlhavého rána.

Při komponování vodních ploch dodržujte pravidlo třetin. To znamená, že linii horizontu umístěte do spodní nebo horní třetiny snímku, ne doprostřed. Rovněž si pohlídejte, aby byl horizont rovně. Jaké jsou nejčastější kompoziční chyby? Zjistěte v článku 10 kompozičních chyb začínajících fotografů.

6) Vyfotografujte slunce

Mlha u rybníka.
Mlha u rybníka.

Vykoukne-li z pod mlhy vycházející slunce, zazoomujte a zachyťte jeho žhavý kotouč. Neostřete do slunce, ale vedle něho, například na horizont nebo soubor stromů.

7) Snažte se o jednoduchý záběr

Mlha na polích.
Mlha na polích. ISO 100; clona f/8; čas 1/320 s

Komponujte tak, aby ve snímku nebyl zbytečný balast a chaos (kupříkladu nevzhledné větve), což je při fotografování v přírodě někdy poměrně těžké. Případné rušivé elementy vyretušujte nebo ořízněte v počítači při úpravě fotografie.

Možná jste se už ve fotografii setkali s minimalismem. Co je minimalismus? V minimalistické fotografii fotograf do snímku zakomponuje co nejméně prvků.

8) Vyzkoušejte fotit v protisvětle

Sluneční paprsky vycházejícího slunce nejsou v mlze tak intenzivní. Proto je pořizování snímků v protisvětle expozičně jednodušší. Najděte scénu, kde bude slunce přímo nebo částečně proti vám.

9) Zaměřte se na špičky smrků

Mlha na skalách.
Mlha na skalách. ISO 100; clona f/11; čas 1/250 s

Budete-li fotografovat třeba na skalní vyhlídce, zachyťte vysoké smrky v údolí, jejichž špičky vykukují z mlhy.

10) Dodejte snímkům teplejší nádech

Mlha v Příhrazských skalách.
Mlha v Příhrazských skalách. ISO 100; clona f/8; čas 1/250 s

Vyzkoušejte zvolit vyvážení bílé barvy na Zataženo. Dodáte snímkům teplejší, příjemnější nádech. Fotíte-li do formátu RAW, můžete vyvážení bílé barvy měnit dodatečně v programu na úpravu fotografií.

11) Fotografujte také detaily

Pavučina.
Pavučina. ISO 100; clona f/1,8; čas 1/4000 s

Zaměřte se na detaily, třeba na pavučiny, které bývají během mlhavého rána pěkně orosené.

12) Dejte si pozor při nastavení expozice

Stejně jako při fotografování zasněžené krajiny, automatika vašeho fotoaparátu se snaží snímek expozičně způměrovat a výsledná fotografie může být příliš tmavá. Jak tento problém vyřešit? V automatickém nebo scénickém režimu (například Krajina) to bohužel neovlivníte.

Je třeba snímek přeexponovat o jeden expoziční stupeň +1 EV, ale to jen v případě, když nefotíte v protisvětle. Pokud používáte režim priorita clony, nastavte korekci expozice do plusu, v manuálním režimu expozice nastavte expozimetr +1 EV.

Vstaňte z postele dříve. Ranní mlhy za to rozhodně stojí!