Rubriky
Fototipy

Expoziční režim Priorita času – jak funguje a kdy jej použít?

Z minulého článku o poloautomatických režimech už znáte, jak funguje Priorita clony. Teď se seznámíte s režimem Priorita času. Jak funguje a na co si dát pozor? Zjistěte, ve kterých situacích jej využít, i jak krátký nebo dlouhý čas v danou chvíli zvolit.

Pokud jste článek o Prioritě clony ještě nečetli, podívejte se. A teď už k prioritě času.

Označení režimu Priorita času

S – Nikon, Fujifilm, Olympus, Sony
Tv – Canon, Pentax
Označení pochází z anglického překladu slova závěrka či hodnota času = Shutter či Time value

Jak režim Priorita času funguje

Po zvolení citlivosti ISO (pokud nepoužíváte AUTO ISO), nastavíte v režimu Priorita času expoziční čas. Clonu vám dopočítá fotoaparát podle světelných podmínek na scéně.

Co je expoziční čas? Je to jednoduše doba, po kterou dopadá během expozice světlo z fotografované scény na snímač fotoaparátu. Udává se ve zlomcích sekundy, například 1/250, anebo v celých sekundách.

Kdy použít režim priority času?

Využijte jej v situacích, ve kterých se odehrává nějaký pohyb. Například:

A) Pro zmrazení pohybu.

Třeba při fotografování dětí, zvířat, hmyzu, sportu nebo závodních aut. Pro focení dětí a zvířat vyzkoušejte čas 1/500 s, u sportu 1/1000 s, u hmyzu 1/2000 s. Pokud je pohybující se objekt stále rozmazaný, nastavte ještě kratší čas. Pamatujte, že pro práci s krátkými časy během horších světelných podmínek budete muset zvýšit ISO.

Skejťák na Letné.
Skejťák na Letné. ISO 400; clona f/3,6; čas 1/1200 s.

B) Při fotografování různých kreativních technik jako je panning nebo zooming.

U panningu, zoomingu nastavte čas například 1/30 s, záleží na vašem záměru. Podrobný návod na focení panningu najdete v článku Jak dodat snímkům pohybujících se objektů dynamiku.

Zooming.
Zooming. ISO 400; clona f/16; čas 1/15 s.

C) Pro rozmazání pohybu pomocí delších expozičních časů.

Například focení tekoucí vody, automobilů či lidí ve večerním městě. Použijte čas 1/8 s nebo delší. Záleží na tom, jak rychle se objekt pohybuje a jaký efekt protažení se vám líbí více. Nezapomeňte použít stativ.

Pro práci s dlouhými expozičními časy je však nejvhodnější manuální režim expozice, kdy máte všechny tři veličiny (citlivost, clonu, čas) pod kontrolou. Zvlášť v situacích, kdy není na scéně dostatek světla.

Kanal Grande, Benátky.
Kanal Grande, Benátky. ISO 320; clona f/16; čas 1/30 s

Jak v poloautomatickém režimu priority času ovlivnit světlost a tmavost snímku?

Je-li výsledná fotografie příliš světlá nebo tmavá, pomůže vám funkce Korekce/kompenzace expozice. Pomocí korekce expozice můžete snadno a rychle snímek zesvětlit nebo ztmavit.

Posunutím korekce expozice do plusu fotoaparátu „řeknete“, aby fotku zesvětlil – přístroj nastaví menší clonové číslo. A naopak. Pro ztmavení snímku nastavte korekci expozice do mínusu – přístroj nastaví větší clonové číslo.

Kde tlačítko kompenzace expozice na fotoaparátu najdete a jak jej ovládat, zjistíte v článku Co je korekce expozice a jak ji využít v praxi.

V prioritě času si také hlídejte clonu

I když v režimu priority času pracujete pouze s expozičním časem, sledujte clonové číslo, které za vás fotoaparát zvolí. A to z toho důvodu, že clonové číslo má vliv na hloubku ostrosti.

V praxi to znamená, že pokud nastavíte rychlý čas (třeba 1/1000 s), fotoaparát vybere malé clonové číslo a hloubka ostrosti bude menší. A tak to funguje i naopak. Nastavíte-li delší čas (například 1/4 s), přístroj zvolí vyšší clonu a hloubka ostrosti bude větší.

Přeji kreativní snímky v prioritě času!