Rubriky
Fototipy

13 nápadů, jak fotit pestrost jara

Jak fotit na jaře? Jaro je tím nejlepším obdobím pro fotografování krásy přírody. Dny jsou delší, teplejší, obloha krásně modrá, květiny a ovocné stromy v plném květu. Vyfoťte jarní náladu, inspirujte se 13 tipy, které motivy na jaře hledat.

1) Květiny

Jako první rozkvétají sněženky, bledule, dále krokusy, koniklece a další květiny. Vydejte se za květinami na zahradu, na louku nebo do botanické zahrady. Nejlepší denní dobou pro fotografování květin je brzy ráno nebo navečer, během zlaté hodiny. Brzy ráno a v pozdním odpoledni slunce vytváří příjemné měkké světlo a stíny, které dodají fotografii hloubku. Vyzkoušejte 15 nápadů pro lepší květinové snímky.

Bledule.
Bledule. ISO 100; clona f/3,2; čas 1/320 s.

2) Krajina s květinami v popředí

Pořiďte snímky krajiny s rozkvetlými květinami v popředí. K těmto typům scén je vhodný širokoúhlý objektiv. Dřepněte si a fotoaparát držte v úrovni květin, aby více vynikly. Chcete-li mít vše na scéně ostré, použijte vysoké clonové číslo, například f/16, f/22. Další možností je fotografovat krajinu přes květy stromu a pozadí rozostřit.

Květiny mají pestré barvy a vypadají skvěle s modrou oblohou. Pro eliminaci odlesků a zvýraznění barev použijte polarizační filtr.

Krajina.
Krajina.
Hory: ISO 100; clona f/4; čas 1/200 s.
Trosky: ISO 100; clona f/3,2; čas 1/800 s.

3) Rozkvetlé stromy

Vyfotografujte rozkvetlé třešně, jabloně nebo hrušně.

4) Město s jarním prvkem

Začleňte do snímků města jarní prvek, třeba něžně růžové sakury, magnolie či zlatý déšť.

Zlatice v Mnichově Hradišti.
Zlatice v Mnichově Hradišti. ISO 100; clona f/2,8; čas 1/800 s.

5) Velikonoce

Pořiďte snímky malovaných vajíček, pomlázky, perníčků nebo velikonočního beránka. Vyrazte na velikonoční jarmark a foťte staročeské velikonoční dekorace i tradice. Zachyťte rodinné vzpomínky a vyfotografujte také své malé koledníky.

Velikonoce.
Velikonoce. ISO 800; clona f/2,8; čas 1/60 s.

Baví vás fotografování detailů a květin? K lepším snímkům vám pomůže ebook Jak fotografovat květiny i bez makroobjektivu.

6) Dubnové přeháňky

I dešťové přeháňky jsou součástí jara, proto by neměly na vašich snímcích chybět. Bydlíte-li ve městě, barevné deštníky jsou skvělým způsobem, jak přidat do snímku barvy.

Deštník.
Deštník.

7) Odrazy

Odrazy najdete na vodních plochách, kalužích nebo moderních budovách. Některé záběry mohou být popisné, jiné zase abstraktní. Inspirujte se a vyzkoušejte nápady na fotografování odrazů.

Odrazy u rybníku Věžák.
Odrazy u rybníku Věžák. ISO 100; clona f/8; čas 1/200 s.

8) Ranní mlhy

Vyrazte do kopců, skal či údolí a zaznamenejte jarní mlhavé ráno. Podívejte se na 12 tipů o focení mlhy.

Ranní mlha.
Ranní mlha. ISO 200; clona f/8; čas 1/250 s.

9) Východ a západ slunce

Fotografie vycházejícího nebo zapadajícího sluníčka jsou jedny z nejoblíbenějších. Jak fotit východ a západ slunce? Zjistěte, jak se před fotografováním připravit a proč je důležité dorazit na místo s předstihem. Jak nastavit fotoaparát, expozici a zvýraznit třeba paprsky slunce? Vyzkoušejte tipy v článku.

Západ slunce na Všeni.
Západ slunce na Všeni. ISO 200; clona f/20; čas 1/100 s.

10) Jarní portrét

Zakomponujte kvetoucí větvičky třešní nebo šeříku do portrétu své drahé polovičky.

Portrét.
Portrét. ISO 100; clona f/4; čas 1/200 s. Zdroj snímku: Pixabay.

11) Vesnické zátiší

Malebné vesničky s roubenými chalupami skýtají mnohá zátiší. V Českém ráji na jaře vyrážím do vesničky Vesec.

Zátiší u roubené chalupy ve Vesci.
Zátiší u roubené chalupy ve Vesci. ISO 100; clona f/3,2; čas 1/1600 s.

12) Včely a čmeláci

Během jarních i letních dnů se to na rozkvetlých lukách a záhonech hemží bzučícími čmeláky, včelami i barevnými motýly. Vyfoťte včelky a motýly v akci. Na fotoaparátu zvolte malé clonové číslo, třeba f/3,5, aby se vám podařilo rozostřit pozadí. Dále nastavte sekvenční snímání a krátký expoziční čas, nejlépe 1/2000–1/4000 s. Tak eliminujete jejich rozmazání.

Motýl a čmelák v levanduli.
Motýl a čmelák v levanduli. ISO 800; clona f/4,5; čas 1/4000 s.

13) Farmářské trhy

Na jaře začínají ve městech farmářské trhy, kam se můžete vydat i s fotoaparátem. Soustřeďte se buď na detaily – barevné kompozice zeleniny a textury, najděte u trhovců nějaké pěkné zátiší, anebo trhy pojměte jako reportáž.

Krásné jaro!