Focení za mlhy má několik výhod. Mlha zakryje část rušivých prvků v pozadí, scéna není tolik kontrastní a při měkkém světle dokážete zachytit více detailů. Vyrazte s fotoaparátem během mlžného rána do lesa a užijte si čerstvý vzduch. Inspirujte se tipy, jak fotit mlhu a jaké motivy v lese hledat.
3 výhody focení za mlhy
1) Mlha zakryje část rušivých prvků v pozadí, takže je snadné najít kompozičně „čisté“ záběry.
2) Při focení v mlze nedochází k velkým rozdílům světla a jasu. Scéna není tolik kontrastní a na fotografiích nejsou přepaly – přesvětlená místa.
3) V mlžném pošmourném dni je světlo měkké a lze tak zachytit více detailů.
1) Zakomponujte cesty
Linie cest jsou na fotografiích oblíbeným prvkem. Vytvářejí dojem hloubky, prostoru a zároveň budí pozornost diváka. Pořiďte snímky esovitých křivek nebo rovných linií cest.
2) Fotografujte skály
V Českém ráji je skal spousta. Možná i u vás nějaké najdete, když sejdete z hlavních turistických tras. Pokud zapojíte fantazii, třeba objevíte skálu ve tvaru zvířete. Díky mlze v pozadí skály lépe vyniknou.
3) Najděte lesní zákoutí
Les skýtá mnohá zákoutí. Až budete prolézat mezi stromy, nalezněte místo, kde jsou objekty zajímavě seskupeny a spolu dohromady tvoří celek.
Osvojte si rady na focení zátiší hub, tekoucí vody, dešťových kapek, pavučin nebo podzimních listů. To a ještě mnohem více najdete v ebooku Jak fotit barvy i mlhy podzimu.
4) Objevte kapky rosy
Během mlhy bývá v lese vlhko a na listech stromů nebo větvičkách jehličnanů se tvoří rosa. Vyfotografujte ji. Nastavené malé clonové číslo a zazoomujte, tak dosáhnete malé hloubky ostrosti a objekt oddělíte od pozadí.
Vyzkoušejte také krátké tipy na fotografování rosy v trávě či na rostlinách.
5) Zaznamenejte lesní detaily
Až se mlha rozpustí, zaměřte se na detaily jakou jsou listy, kapradiny nebo malé jehličnany.
6) Hledejte textury
Kde v lese hledat textury? Pátrejte po strukturovaném povrchu, například letokruhy pařezu, kůra stromu nebo reliéf skály. Měkké světlo je pro focení textur ideální.
Inspirujte se dalšími 15 tipy na fotografování textur v přírodě i ve městě.
7) Dolaďte snímky v postprocesu
Specifickou úpravou fotografie jí můžete dodat požadovanou atmosféru nebo snímky sladit do jednoho tónu. Pro úpravu fotografií používám Adobe Lightroom. U snímků v článku jsem využila preset Matte z řady Color od Adobe, aby měly všechny snímky stejný nádech.
Právě světlo, tonalita a barevnost dotvoří atmosféru a to, jak bude fotografie na diváka působit. Před zmáčknutím spouště přemýšlejte, jaké pocity ve vás scéna vyvolává a tuto náladu se pokuste fotografií ztvárnit.
Užijte si atmosféru mlžného lesa!