Rubriky
Fototipy

7 technik pro tvorbu abstraktní fotografie

Jak dodat „čerstvý vzduch“ do svého portfólia a vyzkoušet si něco nového? Zkuste vytvořit impresionistické a abstraktní fotografie. Tvorba abstraktních snímků vás naučí vidět věci novým způsobem. Osvojte si 7 jednoduchých technik.

Při focení abstraktních a impresionistických snímků máte dvě možnosti:

a) Motiv fotografovat tak, aby divák nepoznal, o co se ve skutečnosti jedná – aby nebylo na první pohled jasné, o co jde. Diváka tak donutíte nad záběrem přemýšlet.

b) Motiv částečně přiznat. Divák sice pozná, o co se jedná, ale fotografie v něm bude vyvolávat snovou atmosféru.

1) Zaměřte se na tvary a linie

Příroda, město i váš domov je plný zajímavých tvarů, které využijete k vytvoření abstraktních fotek. Podívejte se pozorně na různé předměty a motivy kolem sebe a zkuste v nich objevit zajímavé tvary nebo linie. Linie diváka vždy zaujmou, protože lidské oko má tendenci je sledovat.

Detail vodní hladiny.
Detail vodní hladiny. ISO 100; clona f/8; čas 1/125 s.
Linie písečných dun na Kanárských ostrovech.
Linie písečných dun na Kanárských ostrovech. ISO 400; clona f/8; čas 1/180 s.

2) Hledejte vzory a textury

Textury jsou zajímavé svou strukturou. Pátrejte po strukturovaném povrchu ve městě, v přírodě i doma – například zrezavělý nebo oprýskaný plech, omšelý povrch dřeva, detail reliéfu skály, vzory na budovách. Inspirujte se 15 tipy na fotografování texturv článku.

Oprýskaný plech.
Oprýskaný plech. ISO 200 ; clona f/4; čas 1/2000 s.

3) Objevte barvy

Abstraktní a impresionistické fotografie vám pomohou soustředit se také na barvu. Použijte makro objektiv a najděte abstrakci v detailech květin. Pro začátek se vyhněte květinám s červenými květy. Červená barva bývá přeexponovaná, slitá a bez kresby. Více o focení červených květin se dozvíte v článku.

Detail květin.
Detail květin. ISO 400; clona f/3,5; čas 1/ 320 s. Objektiv 100 mm makro.

4) Pátrejte po odrazech

Odrazy jsou jedním z nejlepších způsobů, jak vytvořit abstraktní a impresionistické fotografie. Odrazy najdete na vodních plochách, kalužích, moderních budovách, skle. Když je povrch texturovaný nebo tvarovaný, objeví se neobvyklé a zajímavé odrazy. Vyzkoušejte nápady na fotografování odrazů v článku.

Detail vodní hladiny.
Odraz domů ve vodní hladině. ISO 200 ; clona f/8; čas 1/250 s.

5) Vyzkoušejte panning

Co je panning? Panning, neboli švenkování, je ideální technikou pro zachycení pohybu. Snímek focený technikou panning poznáte tak, že pohybující se objekt je úplně nebo částečně ostrý, zatímco pozadí je zcela rozostřené. I když panning vyžaduje trochu více praxe, je to zábava. Naučte se kreativně fotografovat auta, tramvaje, vlaky, běžce, cyklisty, sáňkaře. Klíčový pro tuto techniku je expoziční čas mezi 1/15 s a 1/60 s.

Podrobný návod na focení panningu najdete zde.

U abstraktních fotografií panningu vám nemusí trápit, když se vám nepodaří mít na snímku ostrý bod.

Jak fotit abstrakce.
Regata di Burano, Itálie. ISO 200; clona f/20; čas 1/15 s.

6) Kreslení pohybem fotoaparátu

Znáte Monetovy obrazy? Kreslení pohybem fotoaparátu, někdy také označované jako kreslení závěrkou, je technika, kdy z obyčejných květinových snímků vytvoříte abstraktní malby. Nejprve zvolíte delší expoziční čas, například 1/8 s nebo 1/2 s. V momentě, kdy mačkáte spoušť, fotoaparátem pootočíte nebo se zhoupnete, opíšete oblouk nebo trhnete přístrojem nahoru či dolů, ze strany na stranu.

Macešky.
Macešky. ISO 200; clona f/22; čas 1/4 s.
Kopretiny.
Kopretiny. ISO 200; clona f/22; čas 1/3 s.

7) Scénu rozostřete

Rozostření je rychlý způsob, jak dodáte scéně impresionistický vzhled. Použijte režim priorita clony a nastavte nejmenší clonové číslo – f/2,8, f/1,8, protože je třeba fotografovat s malou hloubkou ostrosti.

Přepněte objektiv na manuální ostření, vyberte motiv a otočte zaostřovacím kroužkem, dokud není vše rozmazané. Anebo zkuste zaostřit jen částečně. Záleží na vás, jaká míra rozostření bude nejlépe vyhovovat vašemu tématu.

Orosená borovička.
Orosená borovička. ISO 100; clona f/2; čas 1/400 s.
Rozostřená rosa na borovici.
Rozostřená rosa na borovici. ISO 100; clona f/2,8; čas 1/320 s.

Podívejte se na známé věci novým pohledem a užijte si abstraktní foto!