Rubriky
Fototipy

Barevné prostory 2. díl – Je lepší zvolit sRGB nebo Adobe RBG?

Možná v menu své digitální zrcadlovky, bezzrcadlovky nebo pokročilém kompaktu vidíte, že máte na výběr fotografovat do barevného prostoru sRGB nebo Adobe RGB. Každý z těchto profilů má odlišný gamut – rozsah barev. Jedna fotografie tak může v různých barevných prostorech vypadat jinak. Který z nich vybrat a jaký je pro vás vhodnější? Dozvíte se v článku.

sRGB vs. Adobe RGB – který vybrat?

Odpověď není jednoznačná, oba barevné prostory mají svá pro a proti. Záleží na tom, co budete s fotografií dále dělat – na jakém monitoru prohlížet, ve kterém programu upravovat, zda budete snímky tisknout, dodávat klientovi nebo je použijete jen na webové stránky.

Volba barevného prostoru u fotoaparátu Canon 6D.
Volba barevného prostoru u fotoaparátu Canon 6D.

sRGB

Barevný prostor sRGB vytvořila společnost Microsoft ve spolupráci s Hewlett-Packard. V současnosti je sRGB celosvětovým standardem.

Většina dnešních monitorů má barevný rozsah přibližně odpovídající sRGB. I fotolaby a tiskárny vyžadují ve většině běžných případech obrázky a grafiku v sRGB modelu. Do barevného prostoru CMYK, který se používá pro tisk, si tiskaři už obrázky převádějí sami. To už víte z 1. dílu seriálu o barevných prostorech.

Adobe RGB

Adobe RGB vytvořila firma Adobe Systems. V porovnání s sRGB má Adobe RGB větší rozsah barev (gamut) a to hlavně v oblasti zelené a azurové barvy. Červená a modrá odpovídají hodnotám sRGB. Podívejte se na obrázek.

Prostor „2200 Matt Paper“.
Zdroj obrázku: Wikimedia Commons, CC BY 2.5. Prostor „2200 Matt Paper“ představuje barevný prostor CMYK, který se používá v tisku.

Adobe RGB zobrazuje i některé barvy, které se dají tisknout, ale jsou mimo spektrum sRGB. Existují totiž speciální tiskárny s rozšířeným gamutem CMYK.

Na trhu najdete profesionální monitory s širokým barevným rozsahem, například monitor od značky EIZO, které používají profi fotografové a grafici. Existuje i finančně dostupnější monitor od této značky, třeba EIZO ColorEdge CS2420, který zobrazuje 99 % barevného prostoru Adobe RGB.

Mimochodem, kolik barev monitor zobrazí, prý může záležet i na kvalitě grafické karty v počítači.

Pro Photo RGB

Možná se někdy setkáte i s barevným prostorem Pro Photo RGB (známý také jako Romm RGB), který vyvinula společnost Kodak. Pro Photo RGB má ještě větší rozsah barev než Adobe RGB. Tento barevný prostor se však prozatím v běžné práci s fotografiemi a grafikou příliš nepoužívá. Nevím ani o tom, že by existoval monitor, který by dokázal plný rozsah prostoru Pro Photo RGB zobrazit. Ale možná časem vývojáři nějaký vyrobí.

Barevné prostory v otázkách a odpovědích

Na závěr si přečtěte ještě pár otázek a odpovědí z praxe. Třeba vám pomohou si tuto problematiku správy barev ještě ujasnit.

1) Fotky vkládám jen na webové stránky a sociální sítě, je lepší v barevném prostoru sRGB nebo v Adobe RGB?

Pro fotografie pro web zvolte prostor sRGB. Drtivá většina lidí se na internet dívá na monitoru, který má gamut zhruba stejný jako je sRGB, proto se jim barvy nad rámec prostoru sRGB ani nezobrazí.

2) Je nějaký rozdíl v barevných profilech při focení do grafického formátu JPG nebo RAW?

Fotografujete-li do RAW, je jedno jaký barevný prostor ve fotoaparátu zvolíte. Barevný prostor přiřadíte až při exportu do JPEG. Při focení do JPEG nastavte už ve fotoaparátu sRGB, jinak mohou vzniknout nežádoucí barevné rozdíly a posterizace.

Volba barevné prostoru při exportu z Adobe Lightroom.
Volba barevné prostoru při exportu z Adobe Lightroom.

Ještě něco „na okraj“: Při práci v barevných prostorech Adobe RGB a ProPhoto RGB se pracuje s vyšší bitovou hloubkou: 11, 12, 14, 16bit. Ale JPEG (JPG) má jen 8bit, což může být při náročnějším použití nedostačující.

3) Jaký profil mám vybrat, když snímky budu odevzdávat klientovi?

Stejně jako v případě, kdy snímky vkládáte jen na web, u fotografií pro klienta nastavte sRGB, protože nevíte, co s fotkami bude dělat dál – na jakém zařízení je bude prohlížet nebo zda je bude tisknout.

4) Jaký prostor mám vybrat, když stále nevím a nechce se mi to řešit?

Nastavte si ve fotoaparátu model sRGB (měl by být nastaven už z výroby) a nekomplikujte si život.

5) Kdy použít prostor Adobe RGB?

Adobe RGB použijte tehdy, máte-li celý proces zpracování fotografie pod kontrolou. Máte monitor, který dokáže zobrazit prostor Adobe RGB? Budete snímky tisknout na tiskárně s rozšířeným gamutem? Nebudete fotky dodávat klientovi? Pak Adobe RGB vyzkoušejte. V ostatních případech používejte raději sRGB.

Zároveň je dobré mít znalosti o Systému správy barev (CMS – Color Management System).

Závěrem – používejte barevný prostor podle možností a potřeb

Pracovní barevný prostor by měl zhruba odpovídat tomu, co dokáže zobrazit koncové zařízení – monitor nebo tiskárna.

Doufám, že jsem vám v tomto dvoudílném seriálu o barevných prostorech alespoň trochu pomohla pochopit základy správy barev.