Rubriky
Fototipy

Barevné prostory 1. díl – Jaký je rozdíl mezi RGB a CMYK?

Plánujete se věnovat tisku svých fotografií? Mějte přehled o barevných prostorech. Co je barevný prostor, jaký je rozdíl mezi RGB a CMYK? Zjistěte více o barevných profilech v prvním díle seriálu.

Co je barevný prostor?

Barevný prostor je rozsah barev, který je schopen snímač fotoaparátu, kamery nebo třeba skeneru schopen zaznamenat. Ale používá se i u zobrazovacích zařízení – monitoru, displeje – a také u reprodukčních strojů, hlavně tiskáren.

Existuje několik barevných prostorů – RGB, CMYK, HSL, LAB i jiné. Nejznámější barevný model je RGB používaný v digitální fotografii a CMYK používaný v barevném tisku. Těmto dvěma prostorům se věnuji v tomto článku.

Každý barevný prostor má trochu jiný barevný rozsah. Tento rozsah barev se nazývá gamut – čím větší je gamut, tím větší rozsah barev je.

K čemu je dobré znát barevné prostory?

Mějte o barvách všeobecný přehled. Pokud se plánujete věnovat tisku fotografií, je dobré mít o barevných prostorech povědomí. Připravuji další články týkající se tisku fotek, avšak bez základního přehledu o barvách a jejich zobrazení by mohly být méně srozumitelné.

Rozdíl mezi RGB a CMYK

RGB a CMYK jsou barevné škály, kde každé z písmen označuje jednu barvu:

RGB – Red, Green, Blue – červená, zelená a modrá barva.

CMYK – Cyan, Magenta, Yellow, Key (Black) – azurová (tyrkysová), purpurová, žlutá a černá. Avšak písmeno K může označovat i „Key“. Původ označení „káčka“ se v barevném režimu CMYK například pro tisk letáků a fotografií někdy různí.

RGB

  • Funguje na aditivním způsobu míchání barev. To je takzvaná sčítací metoda míchání barev, při které se barvy k sobě přidávají.
  • Používá se všude tam, kde barvy vyzařují, svítí a kde není třeba k zobrazení obrazu vnější, například denní, světlo – barevné monitory, televizory, projektory, scannery, displeje, ale také snímače digitálních fotoaparátů a kamer.
  • Výchozím stavem je černá.
  • Když se všechny tři barvy smíchají, rozsvítí, vznikne bílá.
Barevný prostor RGB.
Barevný prostor RGB.

CMY a CMYK

  • Funguje na subtraktivním způsobu míchání barev. Označuje takzvané rozdílové míchání barev, kdy se postupným barvením ubírá část původní barvy – barvy se od sebe odečítají.
  • Používá se tam, kde se pro zobrazení barev používá odražené světlo, například v tiskárnách fotografií. Tiskárna v různém poměru barev jednotlivé složky barev v režimu CMY namíchá pro tisk.
  • Výchozím stavem je bílá, třeba bílý papír.
  • Když se všechny tři základní barvy smíchají, vznikne černá. Aby se však zbytečně neplýtvalo barevnými tonery, používá se čtvrtá složka – černá.
Barevný prostor CMYK.
Barevný prostor CMYK.

Problém může nastat při tisku fotografií

Teď už víte, že snímač digitálního fotoaparátu zaznamenává scénu do barevného modelu RGB. Fotografii na počítači, na monitoru, upravujete rovněž v RGB. Ale tisk už probíhá v barevném režimu CMYK.

Problém je v tom, že barevný prostor CMYK má menší rozsah barev (gamut) než RGB.

Gamut RGB, CMYK, LAB.
Barevný prostor LAB, RGB a CMYK.


To znamená, že některé barvy, které vidíte na monitoru, nejsou na CMYKové tiskárně tisknutelné, to platí hlavně u sytě červené, modré a zelené barvy, jak vidíte na obrázku.

Barevný prostor RGB a CMYK.
Barevný prostor RGB a CMYK.


Co s tím? Tiskaři, obsluha fotolabu, anebo samotná tiskárna vaše snímky převedou do vyhovujícího barevného prostoru pro tisk. Pokud budou ve vaší tiskárně trvat na tom, že chtějí fotky a grafiku v barevném prostoru CMYK, musíte soubory upravit – konvertovat do požadovaného barevného prostoru.

Počítejte však s tím, že ne všechny barvy, především ty zářivé, které vidíte na monitoru, se podaří vytisknout. Nepodaří. Avšak některé tiskárny mají rozšířené možnosti barevného tisku.

Barevné prostory a fotografování

Možná víte, že v menu své digitální zrcadlovky, bezzrcadlovky nebo pokročilém kompaktu máte na výběr fotografování do barevného prostoru sRGB nebo Adobe RGB. Každý z těchto režimů má odlišný gamut – rozsah barev, takže fotografie může v různých barevných prostorech vypadat trochu jinak – bude méně či více barevná. Který z nich vybrat? To zjistíte ve druhém díle seriálu o barevných prostorech.