Plánujete se věnovat tisku svých fotografií? Mějte přehled o barevných prostorech. Co je barevný prostor, jaký je rozdíl mezi RGB a CMYK? Zjistěte více o barevných profilech v prvním díle seriálu.
Co je barevný prostor?
Barevný prostor je rozsah barev, který je schopen snímač fotoaparátu, kamery nebo třeba skeneru schopen zaznamenat. Ale používá se i u zobrazovacích zařízení – monitoru, displeje – a také u reprodukčních strojů, hlavně tiskáren.
Existuje několik barevných prostorů – RGB, CMYK, HSL, LAB i jiné. Nejznámější barevný model je RGB používaný v digitální fotografii a CMYK používaný v barevném tisku. Těmto dvěma prostorům se věnuji v tomto článku.
Každý barevný prostor má trochu jiný barevný rozsah. Tento rozsah barev se nazývá gamut – čím větší je gamut, tím větší rozsah barev je.
K čemu je dobré znát barevné prostory?
Mějte o barvách všeobecný přehled. Pokud se plánujete věnovat tisku fotografií, je dobré mít o barevných prostorech povědomí. Připravuji další články týkající se tisku fotek, avšak bez základního přehledu o barvách a jejich zobrazení by mohly být méně srozumitelné.
Rozdíl mezi RGB a CMYK
RGB a CMYK jsou barevné škály, kde každé z písmen označuje jednu barvu:
RGB – Red, Green, Blue – červená, zelená a modrá barva.
CMYK – Cyan, Magenta, Yellow, Key (Black) – azurová (tyrkysová), purpurová, žlutá a černá. Avšak písmeno K může označovat i „Key“. Původ označení „káčka“ se v barevném režimu CMYK například pro tisk letáků a fotografií někdy různí.
RGB
- Funguje na aditivním způsobu míchání barev. To je takzvaná sčítací metoda míchání barev, při které se barvy k sobě přidávají.
- Používá se všude tam, kde barvy vyzařují, svítí a kde není třeba k zobrazení obrazu vnější, například denní, světlo – barevné monitory, televizory, projektory, scannery, displeje, ale také snímače digitálních fotoaparátů a kamer.
- Výchozím stavem je černá.
- Když se všechny tři barvy smíchají, rozsvítí, vznikne bílá.

CMY a CMYK
- Funguje na subtraktivním způsobu míchání barev. Označuje takzvané rozdílové míchání barev, kdy se postupným barvením ubírá část původní barvy – barvy se od sebe odečítají.
- Používá se tam, kde se pro zobrazení barev používá odražené světlo, například v tiskárnách fotografií. Tiskárna v různém poměru barev jednotlivé složky barev v režimu CMY namíchá pro tisk.
- Výchozím stavem je bílá, třeba bílý papír.
- Když se všechny tři základní barvy smíchají, vznikne černá. Aby se však zbytečně neplýtvalo barevnými tonery, používá se čtvrtá složka – černá.

Problém může nastat při tisku fotografií
Teď už víte, že snímač digitálního fotoaparátu zaznamenává scénu do barevného modelu RGB. Fotografii na počítači, na monitoru, upravujete rovněž v RGB. Ale tisk už probíhá v barevném režimu CMYK.
Problém je v tom, že barevný prostor CMYK má menší rozsah barev (gamut) než RGB.

To znamená, že některé barvy, které vidíte na monitoru, nejsou na CMYKové tiskárně tisknutelné, to platí hlavně u sytě červené, modré a zelené barvy, jak vidíte na obrázku.

Co s tím? Tiskaři, obsluha fotolabu, anebo samotná tiskárna vaše snímky převedou do vyhovujícího barevného prostoru pro tisk. Pokud budou ve vaší tiskárně trvat na tom, že chtějí fotky a grafiku v barevném prostoru CMYK, musíte soubory upravit – konvertovat do požadovaného barevného prostoru.
Počítejte však s tím, že ne všechny barvy, především ty zářivé, které vidíte na monitoru, se podaří vytisknout. Nepodaří. Avšak některé tiskárny mají rozšířené možnosti barevného tisku.
Barevné prostory a fotografování
Možná víte, že v menu své digitální zrcadlovky, bezzrcadlovky nebo pokročilém kompaktu máte na výběr fotografování do barevného prostoru sRGB nebo Adobe RGB. Každý z těchto režimů má odlišný gamut – rozsah barev, takže fotografie může v různých barevných prostorech vypadat trochu jinak – bude méně či více barevná. Který z nich vybrat? To zjistíte ve druhém díle seriálu o barevných prostorech.