Rubriky
Fototipy

Jak se při fotografování lépe soustředit a mít lepší snímky?

Žijeme v hektické době. Lidé jsou zahlceni informacemi z internetu, sociálních sítí, televize. Spousta z nás má problém se plně soustředit na to, co právě dělá. Copak to má společného s fotografováním? Pokud jste při focení myšlenkami někde jinde, vaše snímky budou stát pravděpodobně za nic. Zjistěte, k čemu je soustředění dobré a objevte tipy pro lepší koncentraci.

V tomto článku nenajdete tipy jak a co fotografovat. Těch už mám na blogu celkem dost. Cílem tohoto článku je motivovat vás k tomu, abyste se podívali na fotografování trochu z jiného úhlu.

Udělejte si malý test

Nejprve si zkuste udělat malý test. Zavřete na jednu minutu oči. Co se vám honí hlavou? Hádka s kolegou, dceřiny narozeniny, nezaplacená složenka, nepřečtené e-maily… Každodenní balast a přemítání nad tím, co bylo nebo co bude. Mám pravdu?

Znáte techniku „mindfulness“?

Pokud ještě s technikou mindfulness nemáte zkušenost, trochu vás s ní seznámím. Mindfulness je záměrné cílení pozornosti na přítomný okamžik. Je to vlastně taková forma meditace. Pomocí různých technik se dokážete plně soustředit na přítomnost – na to, co děláte a prožíváte právě teď.

Mindfulness a fotografování

Jakou má mindfulness souvislost s fotografováním? Když nad tím tak přemýšlím, tak fotografování může být jistou formou mindfulness. Proč? Protože pokud se na focení plně soustředíte, nemyslíte na přebytečný balast ve své mysli.

Častokrát při fotografické procházce vidím, že lidé se při focení ani na chvilku nezastaví. Prostě jen jdou a cvak, jdou a cvak. Tak jim bohužel na scéně uniká spousta věcí a fotky jsou jen obyčejné „cvaky“.

Radím vám, nespěchejte. Raději si naplánujte menší procházkový okruh. Nejlepší bude, když vyrazíte pouze a jen za focením. Vyrazte buď sami, anebo s přítelem, který také fotí. Rodinný výlet si naplánujte třeba na jindy.

3 kroky k lepšímu soustředění při focení

1) Před fotografováním si pro sebe najděte alespoň 5 minut. Během této chvíle zklidněte svou mysl. Zavřete oči, soustřeďte se na dýchání a vnímejte každý nádech a výdech. Nemyslete na to, co bylo včera nebo co musíte zítra zařídit.

2) Zastavte se na místě. Rozhlédněte se kolem sebe, nasávejte atmosféru místa – čistý vzduch, vůni lesa, svěží vítr, zpěv ptáků.

3) Po pár minutách zklidnění si utřiďte myšlenky. Zvažte, co vlastně chcete fotografií vyjádřit. Uvědomte si, co se vám na scéně líbí. Vždycky přece máte nějaký důvod, proč chcete zrovna tento moment ve fotografii zvěčnit.

4) Přemýšlejte nad momentálním světlem – ze které strany slunce osvětluje scénu? Promyslete, jak prvky na scéně zkomponujete.

Zvolte si hlavní motiv. Jednou z kompozičních chyb začínajících fotografů bývá, že zakomponují do snímku mnoho věcí. Scéna pak ale na diváka působí zmateně.

Potom upravte expozici.

Hotovo? Teď už jen stačí zmáčknout spoušť.

Pokud se budete při fotografování plně soustředit, bude vaše mysl prožívat „tady a teď“. U focení váš mozek pracuje na 100 %, ale zároveň také relaxuje – odpočívá od každodenních starostí.

Dosáhněte stavu mysli „flow“

Bavila vás někdy nějaká aktivita tak, že jste úplně zapomněli na čas? A stává se vám to i při focení? Pak jste na dobré cestě.

Pokud se budete na focení správně koncentrovat, zřejmě dosáhnete stavu mysli „flow“. Co je stav mysli „flow“? Flow (z angličtiny „proudění“ nebo „tok“) je duševní stav, při kterém jste ponořeni do určité činnosti tak, že nic jiného v tu chvíli nevnímáte.

Flow můžete zažít při jakékoliv činnosti. Při práci, sportu, milování, při hraní s vlastními dětmi, ale i při sledování filmu. Měla by to však být činnost, která vás baví. Předpokládám, že pro každého, kdo čte tento článek, je právě focení tou činností, která ho baví a naplňuje.

Maďarský psycholog Mihaly Csíkszentmihályi tvrdí, že právě toto „proudění mysli“ je klíčem ke štěstí. Ve stavu „flow“ se probudí vaše kreativita a vaše osobnost roste.

Co z toho všeho vyplývá? Při fotografování se do činnosti plně ponořte, vaše snímky pak budou promyšlenější a vy budete šťastnější!

Tip: Technikami mindfulness a osobním rozvojem se dlouhodobě zabývá fotokolega Marián. Jeho postřehy najdete na speciálním webu Mamcas.cz.