Rubriky
Využití fotek

Západ slunce na Drábských světničkách jako fotoobraz – Jaké provedení jsem zvolila a proč?

Oslovila mě známá, vizážistka Naďa, že se jí moc líbí moje fotografie západu slunce na Drábských světničkách v Českém ráji. Ráda by prý snímek získala jako fotoobraz na zeď ve svém novém studiu. To mě velmi potěšilo, nabídla jsem jí, že výrobu fotoobrazu zařídím. Kde jsem fotoobraz nakonec nechala vyrobit? Jaký formát, provedení jsem zvolila a proč? Přečtěte si v článku.

Kde jsem fotoobraz nechala zhotovit a co mě k tomu vedlo?

Rozhodovala jsem se mezi obrazem od Fotoškoda a Saal Digital. S tiskem u těchto výrobců mám zkušenosti a vím, že jsou jejich služby kvalitní. Nakonec jsem vybrala fotoobraz od Saal Digital, protože tehdy nabízeli seznamovací kupón v hodnotě 450 Kč.

Jaký formát a povrch foto obrazu jsem zvolila?

Originální fotografie je na šířku ve formátu 2:3. Upravila jsem ji na formát 1:2, protože ve spodní části snímku byl nezajímavý prostor. Výsledný fotoobraz má rozměry 30 × 60 cm.

Klientka si přála vejít se s náklady na výrobu do určité částky, což bylo pro mě rovněž určujícím parametrem.

Vybírala jsem z těchto dvou provedení:

a) fotoobraz na hliníkové desce
b) fotoobraz na plátno

Rozhodla jsem se pro variantu A: Alu-Dibond – 3 mm silná hliníková deska, stabilní, neohebný, odolný materiál, s ostrým podáním detailů. Saal Digital nabízí verzi Alu-Dibond Butlerfinish, ale myslím, že ta je vhodnější spíš pro černobílé fotografie.

U varianty fotoobrazu na plátně bych přišla o 2cm okraj fotografie, který se zakládá za dřevěný rám. To mi u větších obrazů nevadí, ale v mém případě to bylo nežádoucí.

Cena fotoobrazu v lednu 2018 byla bez uplatnění kupónu na slevu 1134 Kč + 119 Kč za dopravu.

Další provedení fotoobrazů

Občas si nechávám zhotovit fotky do klasického rámu s bílou paspartou. V něm se mi však líbí portréty nebo přírodní detaily, krajina už tolik ne.

Pěněná PVC deska je sice cenově výhodná, ale po letech se může začít kroutit. Záleží na výrobci.

Akrylátové sklo je moc pěkné, avšak pro mé účely už finančně náročnější.

Fotoobraz.
Fotoobraz.

Rozlišení a úprava fotografie

Fotografii jsem pečlivě upravila v Adobe Lightroom. Pamatujte, že na obrazu bude vidět každý detail. Doporučuji fotografovat do formátu RAW. Tak budete mít kdykoliv v budoucnu možnost se ke snímku vrátit a upravit nebo oříznout jej bez ztráty kvality. Nikdy nevíte, kdy budete fotografii tisknout ve větším formátu nebo vyšším rozlišení a na to by vám nemusel JPG stačit.

Nakonec jsem fotku vyexportovala do grafického formátu JPG v rozlišení 4896 × 2448 px a velikosti 5.79 MB. To bylo pro tisk obrazu o rozměru 30 × 60 cm dostačující.

Většina výrobců, včetně Fotoškoda a Saal Digital, vás při nahrání fotky do systému upozorní, zda je dané rozlišení pro vybraný typ tisku dostačující. Pokud nevíte nebo informacím moc nerozumíte, tak výrobci napište.

Fotograf by měl umět svou práci prezentovat

Pokud vás někdo požádá o fotografii „na papíře“ nebo „na zeď“, nenechte výrobu na klientovi a tisk nebo zhotovení fotoobrazu zařiďte. Proč? Lidé často nemají přehled o nabídce tiskových služeb a nevědí, jaké rozlišení fotografie je pro danou velikost vhodné. Váš snímek by tak ve finále nevypadal pěkně, a to by pro vás byla asi špatná reklama.

Na závěr ještě podpis a foto obraz je hotový

Fotoobraz.

Domnívám se, že je nevkusné tisknout foto obraz se svým vodoznakem. Jak ale přiznat své autorství? Obraz podepište, stejně jako to dělají malíři.

K tomu používám speciální akrylovou barvu v popisovači, například permanentní popisovač na všechny povrchy. Vyrábí jej třeba Pilot. Seženete ji v každém větším papírnictví, v mnoha barvách. Nejčastěji používám zlatou nebo stříbrnou.

Jak se vizážistce Nadě fotoobraz líbil? Byla nadšená!