Rubriky
Fotovýlety

Fotovýlet: Východ slunce u zamrzlého Komárovského rybníka v Českém ráji

Vycházející slunce, 16 stupňů pod nulou, omrzlé molo u rybníka. Jak to vypadá za svítání u zamrzlého Komárovského rybníka v Českém ráji? Podívejte se na fotografie a inspirujte se k foto výletu za východem slunce.

Kde Komárovský rybník najdete?

Komárovský rybník je po Žabakoru druhý největší rybník v CHKO Český ráj. Najdete jej v rekreační oblasti Branžež – Nová Ves v okrese Mladá Boleslav. V okolí rybníka jsou tři kempy a malé písčité pláže.

Komárovský rybník je obklopen lesy. Na severní straně údolí naleznete pískovcové Příhrazské skály se skalním masivem Sokolkou, avšak přímo na samotnou Sokolku je vstup zakázán, kvůli ochraně málo odolného pískovce a regeneraci území. Okolo skalního masivu ale vede červená turistická trasa – Zlatá stezka Českého ráje. Necelých 7 km odtud je známý hrad Kost, kde pořádáme fotokurzy.

Proč jsem se u Komárovského rybníka rozhodla pro fotografování východu slunce?

Zřejmě už víte, že v krajinářské fotografii je nejlepší fotit brzy ráno nebo v pozdním odpoledni. Proč? Brzy ráno a v pozdním odpoledni slunce vytváří příjemné měkké stíny, které dodají fotografii hloubku a plasticitu. Světlo má teplejší barvu, takže celá scéna vypadá mnohem lákavěji. Více o focení během zlaté hodiny si přečtěte v článku 5 jednoduchých kroků, jak fotit během zlaté hodiny.

Můžete rovněž fotit přímo východ nebo západ slunce. Fotografování v protisvětle je o trochu obtížnější, než když slunce osvětluje scénu z boční strany. To ale není důvod k tomu, proč se focení v protisvětle vyhýbat. Právě naopak. Vycházející nebo zapadající sluníčko dodá snímku zase jinou náladu.

Záleží na vás, kterou denní dobu si vyberete. Předem si však zjistěte, kde se v danou chvíli na vybrané lokalitě sluníčko nachází. Pro zjištění pozice slunce používám mobilní aplikaci SunSurveyor nebo webovou aplikaci SunCalc. Edit červenec 2020: Aplikace je bohužel nefunčkní.

Suncalc.

Dne 1. března 2018 byl východ sluníčka vidět přímo z mola u kempu Duo camp.

Teď už si prohlédněte fotografie z mrazivého jitra u rybníka.

Fotografka.
Zamrzlý Komárovský rybník.
Zamrzlý Komárovský rybník.
Zamrzlý Komárovský rybník.
Zamrzlý Komárovský rybník.
Zamrzlý Komárovský rybník.
Zmrzlé pírko na rybníce.
Zamrzlá bublina.
Čaj na zamrzlém rybníce.