Rubriky
Fototipy

Proč fotografuji s bezzrcadlovkou. Lepší fotky nebo větší zábava?

Váháte mezi koupí zrcadlovky a bezzrcadlovky? Zjistěte, které důvody vedly k výměně zrcadlovky za Fujifilm X-E2 mě. Poznejte, jaké mám dojmy a zkušenosti po půl roce používání, podívejte se na ukázkové fotografie. Na závěr připojuji i srovnání fotoaparátů Fujifilm řady X. Co je to vlastně bez-zrcadlovka? Čtěte v článku.

Na úvod: cílem článku není dělat reklamu značce Fujifilm. Jde jen o mé názory ovlivněné tím, co fotím a jaké mám na fotografování požadavky.

Co je vlastně bezzrcadlovka?

Bezzrcadlovka neboli mirrorless fotoaparát je jakýsi hybrid mezi zrcadlovkou a kompaktem. Přístrojům tohoto provedení se také říká „systémové kompakty s výměnnými objektivy“. Nemají zrcátko a skleněný hranol, jako zrcadlovky. Ve většině případů jsou menší než zrcadlovky, ale přitom stejně výkonné. Hledáček mají buď elektronický, anebo jej nemají vůbec.

Proč jsem zrcadlovku strčila do skříně?

Vedly mě k tomu tyto důvody:

  • Velikost a hmotnost výbavy. Do přírody chodím několikrát týdně a ráda cestuji. Už mě nebavilo tahat těžkou brašnu se zrcadlovkou a dvěma objektivy.
  • Nemožnost použití vysokého ISO. U mé zrcadlovky bylo maximální použitelné ISO jen 800. U vyšších hodnot byl na fotografiích dost viditelný šum. Zdůrazňuji, u mého tehdejšího fotoaparátu Nikonu D3100 (rok 2016). Nové řady dnešních zrcadlovek už zvládají vyšší ISO lépe.
  • Nápadnost. S velkým fotoaparátem jsem moc nápadná, a to je mi nepříjemné hlavně na cestách.

Rozhodovala jsem se dlouho. Nejsem typ člověka, který se ze dne na den rozhodne koupit drahou věc. Pročítala jsem spoustu recenzí a diskuzí týkajících se bezzrcadlovek, a ve většině případech byly pozitivně laděné. Zjistila jsem, že i spousta profesionálních fotografů přešla ze zrcadlovky na mirrorless.

Proč Fujifilm a ne jiná značka bezzrcadlovky?

Pořídila jsem si Fuji X-E2 s výměnným objektivem. Prozatím používám setový objektiv typu zoom 18-55 mm f/2.8-4. Je to ideální fotoaparát na cestování. Do budoucna si plánuji pořídit nějaký ze světelných pevných objektivů, například Fujifilm XF 23 mm f/1.4 a Fujifilm XF 56 mm f/1.2.

Na trhu jsou i jiné značky bezzrcadlovek, například Sony nebo Olympus. Avšak Sony nemá na výběr z tolika objektivů jako Fuji, objektivy jsou dražší. Olympus má dobrou reklamu, ale prodává sety s podprůměrnými objektivy.

Znáte ten pocit, kdy se vám něco prostě líbí a nedokážete vysvětlit, proč? Protože mám ráda designové věci a líbí se mi retro styl, Fujifilm byl pro mě jasnou volbou.

Zamlouvá se mi také komunita fotografů okolo Fuji, třeba česká Facebooková stránka Fuji X fotografové nebo zahraniční Fuji X Photography.

Co se mi líbí na Fuji X-E2

Bezzrcadlovka Fujifilm.
Bezzrcadlovka Fujifilm.
  • Elektronický „živý“ hledáček, na kterém vidím reálné zobrazení foceného snímku přímo v hledáčku. Už při fotografování tak vidíte, zda je snímek přeexponovaný nebo příliš tmavý. Díky živému hledáčku nemusím kontrolovat vyfocený snímek na LCD displeji a znovu přenastavovat expoziční hodnoty. Je to fakt skvělá věc.
  • Praktické ovládání. Všechny důležité ovladače jsou manuální, čili bez nutnosti vstupovat do menu. Jelikož fotím v poloautomatickém a manuálním režimu, potřebuji mít rychlý přístup k tlačítku nastavení clony, času a korekce expozice. Na těle přístroje mám po ruce otočná kolečka s nastavením času a korekce expozice. I když korekce expozice jde trochu ztuha. Clona se nastavuje otočným prstencem na objektivu.
  • Možnost fotografovat na vyšší ISO.
  • Možnost WiFi připojení. Díky tomu si mohu snímky poslat rovnou do počítače, popřípadě hned publikovat na sociálních sítích.

X-E2 má i nevýhody

  • Například autofokus je trochu pomalejší než u zrcadlovek.
  • Designové tlačítko se častokrát odšroubuje a vypadává, proto jsem jej bohužel ztratila.
  • Stejně jako všechny kompakty, i bezzrcadlovky nejsou po zapnutí tak rychle připravené k focení. Zrcadlovku zapnete a hned můžete zmáčknout spoušť.

Za kolik?

Fujifilm X-E2 se setovým objektivem 18-55 mm f/2.8-4 stál na jaře roku 2016 24 990 Kč.

Fuji X-E2 už se bohužel neprodává, ale jeho nástupcem je Fujifilm X-E3+XF 18-55mm/f2.8-4, jehož cena je 26 990 Kč (květen 2020).

Podívejte se na několik ukázkových fotografií s různým nastavením expozice. Snímky jsou upravené v Adobe Lightroom.

Bílý krokus v protisvětle.
Bílý krokus v protisvětle. ISO 200; f/4; 1/1100 s. Ohnisková vzdálenost 55 mm.
Podsemín, Český ráj.
Podsemín, Český ráj. ISO 500; f/4; 1/600 s. Ohnisková vzdálenost 55 mm.
Ranní rosa v trávě.
Ranní rosa v trávě. ISO 200; f/4; 1/500 s. Ohnisková vzdálenost 55 mm.
Výhled na Trosky.
Výhled na Trosky. ISO 200; f/8; 1/140 s
Pobřeží Las Palmas na Gran Canaria.
Pobřeží Las Palmas na Gran Canaria. ISO 250; f/8; 1/160 s
Písečné duny v Maspalomas na Gran Canaria.
Písečné duny v Maspalomas na Gran Canaria. ISO 400; f/18; 1/180 s
Modrá hodina na Ještědu.
Modrá hodina na Ještědu. ISO 1600; f/8; 1/125 s
Úplněk nad Libercem.
Úplněk nad Libercem. ISO 2500; f/3,2; 1/8 s
Karpacz.
Karpacz, Polsko. HDR, ISO 250; f/8; 1/900 s
Szklarska Poreba, Polsko.
Szklarska Poreba, Polsko. ISO 250; f/22; 0,4 s

Srovnání fotoaparátů Fujifilm řady X

Srovnávací tabulka fotoaparátů Fujifilm – Fujifoto.cz
Pro zvětšení obrázku klikněte sem.

Zdroj: Fujifoto.cz

Budoucnost bezzrcadlovek

Domnívám se, že fotoaparáty typu mirrorless budou stále více oblíbenější. Zrcadlovky budou mít v budoucnu uplatnění pouze pro studiové fotografování nebo focení svateb, a to jen fotoaparáty profi třídy.

Osobně full-frame zrcadlovku Canon používám pro zakázkové focení, pro focení krajiny pro kalendář či fotoobraz.

Pokud se momentálně rozhodujete, jaký fotoaparát si zakoupit, pořiďte si bezzrcadlovku. Je to ideální řešení pro rodinné focení a cestování.

Ať vám to fotí, ať fotíte čímkoliv!