Rubriky
Využití fotek

Je lepší tisknout fotografie v lesklém nebo matném provedení?

Chcete si vytisknout fotografie svých dětí nebo snímky z dovolené, ale přemýšlíte, zda je lepší lesklý nebo matný fotopapír? Každý povrch má své pro a proti. Zjistěte výhody a nevýhody lesklého nebo matného provedení.

Na lesklém povrchu jsou více vidět odrazy, otisky prstů, ale lesklé fotky jsou zase brilantnější, kontrastnější než matné. Pokud fotografie nebudete vkládat do fotoalba ani rámovat, zvolte raději mat. Lesklé snímky by totiž byly asi brzy „omamlané“ od rukou členů rodiny a přátel. Do alba je spíš lepší lesklý povrch snímků. Ale i když budete mít snímky v albu, jejich „opatlání“ se stejně zřejmě nevyhnete. Zabráníte tomu jedině tehdy, mají-li snímky v albu krycí slídu či fólii.

Plánujete snímky pověsit na zeď? Vyberte si rámečky s matným sklem. Eliminujete tím odlesky.

Záleží však také na stylu alba a fotožánru. Fotografie krajiny vypadá někdy lépe na lesklém fotopapíru, pro svatební tématiku je zase občas lepší matný papír, anebo matný prémiový fotopapír se speciálním povrchem, který fotkám dodá nádech luxusu.

Některé výrobny nabízejí i jiné povrchy fotografií, třeba polomat či velvet, což může být pro někoho dobrým kompromisem.

Resumé: Záleží zejména na vašem vkusu a na tom, jaký máte s vytištěnými fotkami záměr. Stejně jako mnoho dalšího, i výběr povrchu fotopapíru je subjektivní. Můžete si o tom přijít popovídat do facebookové skupiny Fotoradna.

Jaké jsou vaše zkušenosti? Budu ráda, když mi napíšete na info@fotocesta.cz.