Rubriky
Fotovýlety

Fotovýlet: Svěží ráno u hradu Kost a v údolí Plakánek v Českém ráji

Orosené traviny a květiny v údolí, symetrické odrazy hradu a skal na hladině rybníka. Ticho, klid a svěží vzduch. Takové je ráno u českorajského hradu Kost a v údolí Plakánek. Podívejte se, jak to v malebném údolí a u gotického hradu vypadá během jarního rána. Inspirujte se v dalším díle fotovýletů.

Gotický hrad Kost s údolím Plakánek najdete v Českém ráji, nedaleko obce Libošovice v okresu Jičín. Na rozdíl od většiny českých hradů, které jsou postavené na kopci, hrad Kost je ukrytý v údolí.

Čím jsou hrad Kost a údolí Plakánek zajímavé?

Zajímavostí hradu je věž s lichoběžníkovým půdorysem. Nepravidelný půdorys věže použili stavitelé pro ochranu před salvami z děl obléhatelů. Po stěně, která není k nepříteli natočena kolmo, totiž prý koule lépe sklouzne. Možná proto hrad nikdy nebyl dobyt.

V okolí hradu Kost jsou čtyři rybníky – Černý, Bílý, Oborský rybník a také rybník Partoťák. Protéká zde také říčka Klenice.

V přírodní rezervaci Údolí Plakánek najdete pískovcové skály, mokřadní louky a lesy. Údolí má dvě části – Střehomský Plakánek a Vesecký Plakánek. Vede tu Naučná stezka Údolí Plakánek.

Pár foto tipů na zajímavé záběry a motivy

Ke hradu Kost doporučuji vyrazit ráno, asi hodinu po východu slunce. Je to v době zlaté hodinky, kdy je příjemné měkké světlo. Mimo jiné je tato doba ideální pro fotografování odrazů, kterých je u hradu, ale i v Plakánku, díky přilehlým rybníkům, k vidění dostatek.

Zrcadlení hradu Kost na Bílém rybníce.
Zrcadlení hradu Kost na Bílém rybníce.

Pěkný odraz Kosti je na hladině Bílého rybníka přímo pod hradem a také kousek dál u mola s lavičkou. Nesmí však moc foukat vítr. Odraz skal v údolí je zase pěkně vidět v Oborském rybníku. Když budete mít štěstí, uvidíte také kachny a labutě.

Nejprve fotografujte hrad, až potom se vydejte do údolí Plakánek. Proč? Jelikož je údolí lemované vysokými skalami a stromy, bývá ráno dlouho zahalené do stínu. Chvíli trvá, než se tam dostanou sluneční paprsky. Do Plakánku proto stačí vyrazit až přibližně 2–2,5 hodiny po východu slunce. V tuto dobu už světlo není tak měkké jako ve zlaté hodince, ale pokud chcete mít nasvícenou alespoň část skal v údolí, jinak to nejde.

Ůdolí Plakánek.
Ůdolí Plakánek.

Rovněž záleží, v jaké roční době se sem vydáte, protože sluníčko mění během roku svou pozici.

Tip: Pokud chcete přímo na místě vědět, jaká je v dané lokalitě pozice Slunce, vyzkoušejte mobilní aplikaci Sun Sunveryor.

Vyrazíte-li sem na jaře, v údolí naleznete mnoho květin. Například žlutý blatouch bahenní, růžovou silenku dvoudomou a kakost nebo bílé sasanky. Zkuste najít zajímavé záběry samotných květin nebo květin s hradem nebo skalami. Snažte se, aby byl snímek bez rušivých elementů, třeba klacíků, které by odváděly pozornost od hlavního motivu.

Sasanky.
Sasanky.

Na začátku údolí pod skalami je pramen, u Oborského rybníka rákosí a mnoho dalších foto motivů. Stačí se pozorně dívat kolem sebe.

Použijte polarizační filtr. Polarizační filtr odfiltruje odlesky z vodní hladiny a zeleně. Zvýrazňuje barvy, modrá obloha je sytější, tmavší a vyniknou tak bílá oblaka.

Kurzy fotografování v Českém ráji, u hradu Kost

Začínáte fotit a tápete v nastavení fotoaparátu i expozice? Vyrazte na fotokurz, který zde s kolegou pořádáme. V malebné krajině Českého ráje se naučíte lépe ovládat svůj fotoaparát. Odhalíte, jak funguje clona, expoziční čas i k čemu je ISO. Dozvíte se, jak fotografovat v plně manuálním režimu.

Teď už se podívejte, jaké záběry na vás u hradu Kost a v údolí Plakánek čekají. Snímky jsem pořizovala ve Střehomském Plakánku, na žlutě značené turistické trase.

Hrad Kost.
Hrad Kost.
Ranní slunce v Plakánku.
Ranní slunce v Plakánku.
Blatouch bahenní.
Blatouch bahenní.
Údolí Plakánek.
Údolí Plakánek.
Skály v Plakánku.
Skály v Plakánku.
Rosa v trávě.
Rosa v trávě.
Odraz skal.
Odraz skal.
Rákosí.
Rákosí.