Rubriky
Využití fotek

Fotokniha recenze – Moje zkušenosti s fotoknihou od Saal Digital

Tímto článkem startuji nový seriál o využití fotografií, kterých asi máte plné paměťové karty i šuplíky. V seriálu vás postupně seznámím s možnostmi, jak se svými fotografiemi dále pracovat, k čemu je využít. Vytváříte fotoknihy? Na trhu je mnoho výrobců fotoknih. Vyzkoušela jsem společnost Saal Digital. Jak to dopadlo a jak jsem s kvalitou spokojená? Zjistěte uvnitř článku.

Pamatujete si na své dětství? Na několik útržků ze svého dětského života si zřejmě vzpomínáte. Avšak jsou momenty, na které si vzpomenete až při prohlížení fotografií. V dnešní digitální době fotografie mnohdy končí uložená na paměťové kartě či na disku počítače. Není to škoda? Přitom je dnes tak jednoduché si nechat snímky vytisknout nebo z nich vytvořit různé předměty.

Společnost Saal Digital

Saal Digital je německá firma se zastoupením v České republice. Stejně jako několik dalších vyrábí různé fotoprodukty – fotoknihy, fotokalendáře, fotosešity. Fotografie vám tam vytisknou, vyrobí z nich plakát, kalendář nebo fotodárky. Služby jsou podobné jako u jiných společností, například Fotolab, Happy foto či Bontia. Přesto se Saal Digital v něčem odlišuje. Ale hezky popořádku.

Kde jsem se o Saal Digital dozvěděla?

Tuším, že jsem kdysi na Facebooku zahlédla nabídku na pořízení fotoknihy se slevou – při použití takzvaného „seznamovacího kupónu v hodnotě 450 Kč“. Firmu jsem tehdy ještě neznala, ale i přes prvotní nedůvěru jsem to riskla. Fotokniha od Saal Digital mě mile překvapila. Mohu upřímně říci, že její zpracování je na vysoké úrovni, což se u fotoknih od jiných výrobců vždy říci bohužel nedá.

Fotokniha Saal Digital.
Fotokniha Saal Digital.

Které šablony jsou na výběr, jak funguje obslužný program?

1) Nejprve si stáhnete program Saal Designer do počítače. Možnost tvorby v počítači mám raději než vytváření knihy on-line. Ke tvorbě fotoknihy se totiž několikrát vracím. Nikdy ji nestihnu vytvořit během jednoho dne či večera.

Stažení programu Saal Designer a instalace byly u mne bez problému. Program je logicky uspořádaný a přehledný. Velmi rychle jsem se v něm zorientovala.

Program Saal Designer.
Program Saal Designer.

2) Po otevření programu si vyberete typ a zpracování knihy. V nabídce mají formáty A3, A4, A5 i jiné. Zvolíte si knižní vazbu – matnou, lesklou, z kůže nebo s polstrováním (vatováním). Dále si vyberete povrch vnitřních stran – lesklý nebo matný, pak počet stránek. Nakonec se rozhodnete, zda chcete knihu dárkově zabalit či ne.

Fotokniha Saal Digital.
Fotokniha Saal Digital – vazba.

Já jsem vybrala pro své fotoalbum na téma „Krajina 2015“ svůj oblíbený formát A4 na šířku. Rozhodla jsem se pro tvrdou lesklou vazbu s lesklým povrchem vnitřních stran. Pro další fotoknihu, se snímky z italských Benátek, však zvolím knižní vazbu s měkkým polstrováním. Působí luxusněji.

Fotokniha Saal Digital.
Fotokniha Saal Digital.

3) Dále si vyberete vzhled rozvržení fotografií v knize. Fotografie rozčleníte podle přednastavených šablon, anebo do prázdných polí podle svého uvážení. Zvolíte barvu pozadí. Ke snímkům můžete doplnit i text. Možností máte spoustu. Záleží na vaší kreativitě.

V editoru Saal Designer najdete jednoduché a elegantní šablony – na rozdíl od konkurenčních programů, kde máte na výběr ze spousty barevných, někdy až kýčovitých předloh.

Co se mi na fotoknize od Saal Digital líbí?

  • Jednoznačně zpracování fotoknihy. Provedení je mnohem kvalitnější než jaké znám od konkurence. Snímky jsou vytištěné na profesionálním fotopapíru. Kvalita tisku je výborná. Fotky jsou ostré, mají věrohodné a syté barvy.
Fotokniha Saal Digital – jednotlivé strany.
Fotokniha Saal Digital – jednotlivé strany.
  • Vazba knihy – fotokniha má takzvanou panoramatickou vazbu – vazba je plochá, bez švů. Když listujete knihou a fotografie je vytištěná na dvoustraně nebo doléhá až k ohybu fotoknihy, takzvaně na „spad“, je vidět celá.
Fotokniha Saal Digital – vazba.
Fotokniha Saal Digital – vazba.
  • V programu si můžete vyexportovat náhledové PDF. To se hodí v případě, když knihu připravujete pro někoho jiného. Můžete s ním zkonzultovat případné změny.
  • Rychlost dodání. Foto kniha mi přišla už za 4 pracovní dny. A to ji tiskli v Německu.
  • Oceňuji balení. Fotokniha vám dorazí ve tvrdé kartonové obálce. Navíc je zabalená do tenké průhledné fólie a ještě vložená do pěnového obalu.
Fotokniha Saal Digital – strany.
Fotokniha Saal Digital – strany.

Z knihy mám radost. Pokud přemýšlíte, kterého výrobce zvolit, mohu vám Saal Digital vřele doporučit.