Rubriky
Fototipy

9 triků, jak najít nové lokality k fotografování

Hledáte zajímavá místa k fotografování? Myslíte si, že už jste vše ve svém okolí vyfotografovali? V článku vám prozradím několik triků, jak najít nová fotografická místa. Inspirujte se.

Když začínáte fotografovat, všechna místa a náměty jsou pro vás nové. I focení květin na zahradě je zážitkem. Postupem času se však nové lokality pro fotografování hledají mnohem hůře a hledání míst může být někdy zdlouhavé a komplikované. Jak tedy na to?

1) Vypravte se na místo v jiném ročním období

Zima pod Ještědem.
Zima pod Ještědem.

Krajina, kterou jste fotografovali na jaře či v létě, vypadá úplně jinak v zimě, kdy je příroda pokrytá sněhem nebo na podzim, kdy se barví listí a vznikají ranní mlhy.

2) Vydejte se na západ slunce

Západ slunce z vyhlídky na Bezděz.
Západ slunce z vyhlídky na Bezděz.

Fotografie západu slunce mohou být zajímavým zpestřením vašich snímků. Barvy zapadajícího sluníčka dodají místu atmosféru. Jak fotografovat západ slunce? Dozvíte se v článku 6 kroků, jak fotografovat východ a západ slunce.

3) Počkejte si na modrou hodinu

Modrá hodina v italských Benátkách.
Modrá hodina v italských Benátkách.

Během večera budete mít na místo jiný pohled než ve dne. Počkejte si na modrou hodinku, která začíná asi 20 minut po západu slunce. Obloha se barví do tmavěmodra, ve městech se rozsvěcí pouliční světla, budovy jsou nasvícené a uličky mají tajemnou atmosféru. I proto doporučuji modrou hodinu fotit ve městě, ne v krajině. Při focení během modré hodiny své snímky skvěle odlišíte.

Z důvodu nedostatku světla bude však fotografování složitější. Podrobný návod na fotografování během modré hodiny najdete v článku Co je modrá hodinka a proč je fotografy tak oblíbená.

4) Připojte se k fotoklubu

Existuje ve vašem okolí nějaký fotoklub? Pokud ano, neváhejte členy oslovit. Fotokluby často pořádají fotografické procházky, díky kterým se můžete dostat na zajímavá místa, o kterých jste dosud nevěděli. Zároveň se setkáte s lidmi, kteří mají stejný koníček jako vy.

5) Čtěte turistické průvodce a příručky

Navštivte knihkupectví nebo si na internetu stáhněte turistického průvodce do čtečky. Ať už bydlíte ve větším městě, na horách či v Českém ráji, existuje mnoho průvodců o vašem kraji. V průvodci můžete najít místa a zajímavosti, která ještě neznáte.

6) Fripito

Fripito.
Fripito.

Fripito je cestovatelsko-fotografický průvodce po nejrůznějších lokalitách světa doplněný o praktické tipy – kdy je na daném místě ideální světlo, zajímavá událost nebo odkud je možné pořídit zajímavé záběry. Aplikace do chytrého mobilního telefonu je zdarma, konkrétní průvodce je placený. Fripito také využijete pokud rádi cestujete. Zakladatelem je známý fotograf Honza Březina.

8) Mapy od Seznamu

Mapy.cz
Mapy.cz

I Mapy.cz mohou být dobrým pomocníkem. Jelikož s rodinou rádi chodíme do přírody, často na mapách hledáme, kam vyrazit na výlet. Změňte základní mapu na fotografickou a ve vybraných lokalitách se vám zobrazí několik fotografií. Nevýhodou je, že je zde spousta snímků ve špatné kvalitě.

9) Flickr

Flickr.
Flickr.

Inspirujte se fotografiemi jiných fotografů na komunitním webu Flickr.com. Lidé tu sdílí snímky z cest po celém světě. Na hlavní stránce vpravo nahoře je vyhledávací okno, kde zadáte hledané místo. Flickr používám spíše pro inspiraci, protože většinou u fotografie není uvedené přesné místo, kde ji fotograf pořídil.

7) Naplňte nádrž auta a jeďte

Pokud vám tipy výše nepomohly, naplňte nádrž u auta a jeďte. Vyrazte například 50 km na sever, jih či západ. Cestou budete míjet odbočky na zajímavá místa. Jste-li sami, vezměte si sebou kamaráda. Bude vám dělat společnost a ve dvou máte větší šanci nepropásnout potenciální fotografickou příležitost.

Přeji spoustu fotografických příležitostí!