Co je panning? Panning, neboli švenkování, je ideální technikou pro zachycení pohybu. Hodí se pro scény, kterým chcete dodat dynamiku. Snímek focený technikou panning poznáte tak, že pohybující se objekt je úplně nebo částečně ostrý, zatímco pozadí je zcela rozostřené. I když panning vyžaduje trochu více praxe, je to zábava. Naučte se kreativně fotografovat dopravní prostředky, běžce nebo cyklisty. Zjistěte, jak na to.
Jaký je princip panningu?
Nejprve nastavíte delší expoziční čas, běžný čas pro techniku panning je 1/60, 1/30 s nebo 1/15 s. Pak si vyberete pohybující se objekt, sledujte jej v hledáčku po jeho dráze, a stiskněte spoušť. Tak dosáhnete toho, že objekt zůstane ostřejší než zbytek scény a pozadí bude pohybově rozmazané.
Vybírejte si takové objekty, které se na scéně pohybují ze strany na stranu (zprava doleva nebo naopak), ne směrem k vám či od vás.
Vyberete-li objekt s pozadím, které není úplně ploché a jednotvárné, efekt pohybového rozostření se ještě více zvýrazní.
Neexistuje žádná jediná správná rychlost závěrky. Záleží na rychlosti pohybu objektu a na tom, jak moc rozmazané chcete mít pozadí, což si jinak než praxí a metodou pokusu a omylu neosvojíte.
Tip: Co se týká kompozice, tak ponechte více prostoru ve směru pohybu objektu.
Objekty vhodné pro focení technikou panning
- Cyklisti a motorkáři.
- Auta, nákladní vozy.
- Vlaky a tramvaje.
- Zvířata.
- Sáňkaři.
- Vodáci.
- Skejťáci.
- Běžci.
Jak fotit panning? Tady je postup v pěti krocích:
1) Fotoaparát přepněte do režimu priority času nebo do manuálního režimu. Nastavte delší expoziční čas – pro fotografování dopravních prostředků je ideální expoziční čas 1/60 s nebo 1/30 s. U běžců a cyklistů nastavte čas 1/15 s či 1/30 s. Dále nastavte sekvenční snímání.
Tip: Pro začátek je lepší fotit do formátu JPEG, tak se vám budou snímky rychleji ukládat na paměťovou kartu.
2) Vyberte si pohybující se objekt.
3) Jakmile máte vybraný objekt, stoupněte si kolmo na místo, odkud na něj dobře uvidíte.
4) Jak se objekt blíží, zaostřete na něho – namáčkněte spoušť do poloviny, a sledujte v hledáčku fotoaparátu jeho pohyb – zprava doleva nebo zleva doprava.
5) Až bude objekt opravdu zaostřený a dostane se do požadovaného místa, fotografujte – domáčkněte spoušť.
Povedlo se? Z prvních pokusů vám možná vzniknou snímky s rozmazanými objekty. Je to proto, že jste špatně sladili váš pohyb s pohybem objektu. Vyzkoušejte znova.
Tip: Pokud fotoaparát nezaostří pohybující se objekt automaticky, zkuste ručně zaostřit na místo, kde si myslíte, že se objekt bude nacházet až zmáčknete spoušť. Tak se objekt zaostří, jakmile se dostane do dané pozice. Přepínač z autofokusu na manuální ostření najdete na objektivu (AF/MF), u kompaktů to může být v menu přístroje.
Nebuďte zklamaní, pokud se vám prvních pár pokusů nepovede. Každý další bude o něco lepší.
Na jakých místech můžete panning trénovat?
Ideálním místem k nacvičování může být třeba nějaký park, kde bývá hodně běžců, cyklistů, bruslařů nebo rušná část města s automobily nebo tramvajemi. Až si techniku panningu trochu osvojíte, vyzkoušejte fotit na závodech aut či motocyklů, ale i na koňských dostizích. Pro fotografování pohybu formule je však potřeba více praxe, než když fotíte běžce.
Vyrážíte-li například do italských Benátek, skvělým místem k nácviku panningu je benátská laguna s rychlými čluny a vaporetty.
Ať už bude vaším hlavním motivem jakýkoliv pohybující se objekt z jedné strany na druhou, princip zůstává stejný – plynule sledujte pohyb a při tom fotografujte.
Přeji spoustu povedených snímků!