Rubriky
Fotovýlety

Fotovýlet: U Pekařovy brány – nejkratšího tunelu v České republice

Byl slunečný zářijový den, modrá obloha s mráčky, dobrá viditelnost. Prostě ideální podmínky na fotografování. Tentokrát jsem se vydala k Pekařově bráně – známému skalnímu tunelu v Českém ráji. Kde Pekařovu bránu najdete, co je tam zajímavého a jak focení dopadlo? Omrkněte snímky v článku.

Pekařovu bránu mám vytipovanou už dlouho. Naposledy jsem ji fotila v roce 2016, takže bylo potřeba pořídit novější snímky. S Mariánem, také fotografem, jsme jeli společně. Náš dvouroční synek usnul cestou v autě, tak jsem se mohla na focení soustředit. Marián čekal u auta a pak jsme se vystřídali. Výhodou této lokality je, že parkujete poblíž.

Kde Pekařovu bránu najdete a co je tam zajímavého?

Pekařovu bránu najdete v Českém ráji. Stojí na silnicí vedoucí z obce Vyskeř do Libošovic. Parkovat můžete v zatáčce pár metrů pod skalní bránou.

Pekařova brána Český ráj.
Pohled na Pekařovu bránu ze směru od Libošovic.

Až se pokocháte celkovým pohledem na skalní útvar, vystoupejte nahoru po vytesaných schodech. Nahoře je lavička a informační tabule. Bohužel z brány není žádný výhled, je v údolí. Na bránu také vedou čtyři lezecké cesty. Skalní tunel má délku 4 m a výšku necelých 5 m.

Pekařova brána v Českém ráji.
Na Pekařově bráně.
Informační tabule na Pekařově bráně.
Informační tabule na Pekařově bráně.

Jak Pekařova skalní brána vznikla?

Brána vznikla při stavbě silnice, když její stavitelé narazili na skálu nazývanou Mnich, a rozhodli se, že ji zachovají. Vytesali do ní gotický oblouk a zároveň její vrch zpřístupnili po schodech. Název „Pekařova brána“ pochází z doby, kdy tudy vedla původní turistická stezka z hradu Kost na hrad Valdštejn pojmenovaná po českém historiku PhDr. Josefu Pekařovi.

Tip: Úvodní snímek najdete v nástěnném kalendáři Český ráj 2022. Doma na stěně může dělat radost i vám.

Pár foto tipů pro focení Pekařovi brány

  • Pekařova brána je v údolí, obklopená vysokými stromy. Pokud si přejete mít skalní bránu nasvícenou, je dobré dorazit na místo alespoň 2,5 hodiny před západem slunce a na „dobré světlo“ si případně počkat. Pamatujte, že se pozice slunce během roku mění.
  • Doporučuji použít širokoúhlý objektiv. Brána je poměrně vysoká a je lepší ji fotit zblízka, jinak bude velkou část snímku zabírat silnice. Je ale samozřejmě na vás, jak tento skalní útvar zachytíte.
  • Úvodní snímek jsem fotografovala technikou HDR, kdy fotoaparát udělá sérii 3 nebo více snímků s různým nastavením expozice. Pokud ji vaše zrcadlovka nebo bezzrcadlovka nepodporuje, není to úplně nutné. Bude však třeba v programu na úpravu fotek „vytáhnout“, zesvětlit stíny.
  • Pokud budete mít slunce po levé nebo pravé straně, použijte polarizační filtr​​. Polarizační filtr odfiltruje odlesky zeleně, zvýrazní barvy, modrá obloha je sytější, tmavší a vyniknou tak bílá oblaka.
Použití polarizačního filtru.
Použití polarizačního filtru.

Zajímavost

Fotila jsem full-frame fotoaparátem, ale použila širokoúhlý objektiv 12–24 mm pro fotoaparáty s APS-C snímačem. Jelikož APS-C snímač je menší než Full-Frame, při nejširším 12mm záběru je vidět vinětace. Tento problém vyřešíte tak, že zazoomujete například na 18 mm. U každého objektivu to může být jiné.

Na snímku níže vidíte vinětaci objektivu pro APS-C tělo, použitém na full-frame těle.

A teď už se podívejte na další fotografie.

Potom, co jsem si lokalitu prošla a promyslela pro mě nejhezčí záběr, udělala jsem pár snímků samotné brány a jejího okolí.

Sluníčko prosvítající mezi stromy.
Sluníčko prosvítající mezi stromy.
Vytesaný nápis „Pekařova brána“ ve skále.
Vytesaný nápis „Pekařova brána“ ve skále.
Patníky.
Patníky.

Rovněž jsem se zaměřila na detaily.

Kapradí v protisvětle.
Kapradí v protisvětle.
Spadané listí.
Spadané listí.
Nasvícené listy na Pekařově bráně.
Nasvícené listy na Pekařově bráně.

Pak jsem čekala na pozici až do doby, kdy bylo slunce těsně nad stromy, aby bylo „měkčí“ světlo. Na poslední chvíli se nad bránou ukázaly mraky.