Stát na horském masivu, kochat se výhledy do krajiny a dýchat čerstvý vzduch, tomu se jen tak nic nevyrovná. Dá se říct, že je to takový fotografický ráj. Zjistěte, jak se na focení v horách připravit a kdy je ideální doba na pořizování snímků. V článku se dozvíte, jak komponovat, nastavit fotoaparát i jakých motivů si všímat. Využijte 20 tipů a foťte hory.
1) Nepodceňte přípravu, hory jsou zrádné
Dole v údolí je třeba sluníčko, ale nahoře to může být jinak. Počasí se v horách mění velice rychle. Než vyrazíte, zkontrolujte předpověď počasí, přibalte si teplé oblečení, svítilnu nebo čelovku, dostatek vody, energy tyčinku a nabitý mobilní telefon. Připravená foto výbava, včetně nabité baterie fotoaparátu, je samozřejmostí. Více o tom, jak se připravit zjistěte v článku Jak se připravit před focením.
Tip: Pořiďte si powerbanku, pomocí které případně svůj chytrý telefon dobijete. Aby vám mobilní telefon vydržel nabitý co nejdéle, vypněte všechny nepotřebné funkce, třeba GPS a wifi. V chladných dnech telefon uložte do batohu, tak vydrží baterie déle.
2) Dobré světlo je základ
Nejhorší způsob, jak vyfotografovat horskou scénu, je v jasném poledním slunci. Takhle činí většina turistů. Polední světlo bohužel nemá atmosféru. Chápu, že na hory vyrážíte ráno a vracíte odpoledne, ale máte-li zaplacený pobyt na více dní, vyrazte fotit brzy ráno nebo v pozdním odpoledni — během zlaté hodiny.
V této době vytváří slunce příjemné měkké stíny, které dodají fotografii hloubku a plasticitu. Světlo má teplejší barvu. Vrcholy hor se rozsvítí v oranžovém nebo červeném světle. Pomocí „dobrého světla“ zachytíte na snímku nálady a pocity, které ve vás místo vyvolává.
Počasí si neobjednáte. Je-li zataženo a vybledlá obloha, snažte se ji do snímku zakomponovat co nejméně, anebo ji pak ořízněte v počítači při úpravě snímku. Mlha zase dodá snímku jiný druh nálady.
3) Najděte zajímavý úhel
Pokud vám to scéna nabídne, vyfotografujte vrcholky hor se zajímavým popředím. Například s jezerem, chatou, řekou, květinami, silnicí vedoucí směrem k vzdáleným horám nebo stádem pasoucích se zvířat. Vynikne tak hloubka scény. Snažte se najít neotřelý pohled. Při fotografování uplatňujte pravidlo třetin a pětin.
4) Fotografujte horskou květenu
Pokud zrovna není ideální světlo na fotografování hor jako celku, pořizujte snímky detailů — horské květiny, pařezy, balvany. Tyto motivy také k horám patří. Zajímá vás, jak fotografovat v lese? Přečtěte si článek Zachyťte svěžest lesa.
5) Hlídejte rovný horizont
Při fotografování dalekých výhledů se ujistěte, že je linie horizontu rovně, ne šikmo. Výhodou některých fotoaparátů je, že zobrazují mřížku pravidla třetin nebo linii horizontu přímo v hledáčku. Pokud se vám nepodaří mít linii rovně, srovnejte ji potom v počítači v programu na úpravu fotek.
6) Fotografujte také na výšku
Divák musí mít pocit, že vidí celou scénu. To může být problém, zvláště při fotografování krajiny. Smrky a borovice jsou hodně vysoké. Když uříznete několik stromů v půli, fotografie působí neúplně.
7) Zaměřte se na vrcholky
Zazoomujte objektivem a přitáhněte si vrcholky dalekých horských kopců a štítů.
8) Zakomponujte kolemjdoucí
Zřejmě jste už zažili situaci, kdy jste měli zkomponovaný snímek a v momentu zmáčknutí spouště vám turista vkročil do záběru. V některých případech, i při fotografování krajiny, jsou procházející turisté výhodou. Obyčejnou scénu oživí a poslouží jako měřítko — zdůrazní velikost hor v pozadí. Někdy je totiž těžké ze snímku posoudit, jak velké hory jsou.
Doporučuji zakomponovat do snímku postavy lidí či horolezců. Čím dále od vás budou, tím lépe. Pokud bude mít turista například červenou bundu, barevně scénu zpestří.
9) Najděte vodopády nebo bublající potok
V Jizerských horách, Krkonoších i na dalších horách je spousta vodopádů a potoků. Vyrazte je fotit během zataženého dne, aby prosvítající sluneční paprsky nezpůsobily přepaly na hladině. Voda k horám prostě patří. Pokud s sebou nemáte stativ, vyzkoušejte fotit s expozičním časem 1/15 či 1/30 s. Se stativem si už můžete dovolit „protáhnout“ vodu mnohem více, zkuste expoziční čas 1/2 s, 1 s i delší. Záleží na rychlosti tekoucí vody a vašem vkusu.
10) Foťte mraky
Jsou-li na obloze mráčky, podívejte se vzhůru, zapojte fantazii a hledejte zajímavé tvary.
11) Fotografujte směrovky a cedule
12) Zakomponujte turistické značky
Barevné turistické značky scénu doplní.
13) Najděte diagonály a linie
Linie mohou být rovné, zakřivené, ale i vodorovné, svislé. Zobrazují vizuální cestu pro divákovo oko – jak se má v obrazu pohybovat, kam má „dojít“. Zaoblená křivka vytváří proudění v obraze a diagonála přidává na dynamice. Více o kompozici se dozvíte v ebooku Komponujte fotky lépe a vynikněte v davu.
14) Zaměřte se na textury
Textury jsou zajímavé svou strukturou. Pátrejte po neobvyklém povrchu třeba na kamenech. Inspirujte se 15 tipy na fotografování textur.
15) Zachyťte cesty a pěšiny
Cesty přidají snímku na hloubce, nebude pak působit tak ploše.
16) Vyzkoušejte převod do ČB
17) Zdokumentujte oběd či svačinu
Pochlubte se rodině nebo známým, co jste měli na horách dobrého. Samozřejmě v pozadí s horskou krajinou, aby bylo jasné, kde jste snímek pořídili.
18) Panorama
Má-li vás fotoaparát funkci Panorama, využijte ji. Funkci Panorama mají některé kompakty, bezzrcadlovky a zrcadlovky. Dopředu si však rozmyslete kompozici. Nemusíte okolo sebe zabírat krajinu v úhlu 180 stupňů. Vyvarujte se tvorby širokých a úzkých snímků, protože vypadají jako nudle a není na nich nic vidět.
19) Exponujte správně
Stejně jako při fotografování krajiny, nastavte univerzální clonu f/8 či f/11. Na horách je hodně světla, takže ISO postačí na hodnotě 100–200, popřípadě 400 při zatažené obloze. Doporučuji fotografovat v expozičním režimu Prioritu clony s korekcí expozice do mínusu o 1 EV. Podívejte se, jak funguje expoziční trojúhelník.
Tip: Kontrolujete-li si vyfotografovaný snímek na displeji foťáku, berte zobrazení s rezervou. Okolo vás je totiž hodně světla a fotografie na displeji vypadá dost tmavá. Ve skutečnosti je ale třeba exponovaná správně. Je to kvůli tomu, že displej má mnohem nižší intenzitu podsvětlení než silné horské slunce.
20) Použijte polarizační filtr
Chcete-li ztmavit oblohu a přidat sytost barev, použijte polarizační filtr. Ten nejlépe funguje, pokud stojíte v úhlu 90 stupňů od scény — to znamená, že máte slunce po svém boku. Nezapomeňte si přibalit sluneční clonu, ať během slunného dne předejdete nepříjemných odleskům.
Teď už mi nezbývá nic jiného, než vám popřát šťastnou cestu na vrcholky hor a dobré světlo!