Portrét při západu slunce.

Fotografie při západu slunce jsou oblíbené a mají jedinečné kouzlo. Vytvořte portréty svých blízkých při zapadajícím sluníčku. Vaše fotoalbum nebo sbírka fotografií doma na stěně bude mnohem pestřejší. Jak fotografovat portrét? Třeba při západu slunce. Na řádcích níže se dozvíte, jak na to. Zjistíte, jak využít sluníčko a blesk ke svému prospěchu.

Připravte se

Každý západ slunce je trochu odlišný. Nejprve musíte vědět, kdy slunce zajde za horizont. Mrkněte na internet a zjistěte si čas západu slunce. Doporučuji fotografovat 1 hodinu před západem – během zlaté hodinky. V této hodině je ideální osvětlení, protože slunce vrhá teplé a zlatavé odstíny.

Pozor. Ve vybrané lokalitě musíte být dříve. Chvíli totiž bude trvat, než najdete to správné místo, připravíte scénu a nastavíte fotoaparát.

Komponujte správně

Vymyslete rozmanité kompozice, ať nejsou všechny fotografie stejné. Zkuste pokaždé portrétovanou osobu vyfotografovat s jiným pozadím. Rozhlédněte se, co by se ještě dalo do snímku zakomponovat. Nebo se přesuňte na jiné stanoviště. Jsou nedaleko skály, kameny, palmy, písečné duny, zeleň, pole s lučními květinami? Molo nebo promenáda vedoucí k pláži může být také skvělým místem k fotografování portrétu. Jen pamatujte, aby pozadí za fotografovanou osobou bylo co nejjednodušší. Jinak bude na snímku zmatek. Případný balast na pozadí bude odvádět pozornost od hlavního motivu.

Nastavte fotoaparát

Než začnete fotografování portrétu realizovat, nastavte správně expozici. Vypněte automatiku a nastavte fotoaparát do režimu Priorita clony nebo nejlépe do Manuálního režimu. Vyvážení bílé nastavte na Zataženo, snímky budou mít teplý nádech. O dalším nastavení fotoaparátu se dočtete níže. Jakmile je nastavení v pořádku, zorganizujte pozici lidí. Nezapomeňte na jednu důležitou věc - ostřit na oči.

Hlídejte pozici slunce

Dá se říci, že existují dva způsoby, jak vyfotografovat portrét při západu slunce. Záleží na umístění sluníčka. Pokud bude mít fotografovaná osoba sluníčko za zády, nebude mu/jí vidět do obličeje a postava bude jen jako silueta. V tomto případě použijte blesk. Další možností je, že slunce osvětluje osobu zepředu, popřípadě z boku.

V automatickém expozičním režimu zvolte režim Portrét. Doporučuji však režim Priorita clony nebo v Manuální režim.

a) slunce je v obličeji portrétované osoby

Jak fotit portrét při západu slunce.

Fotografovanou osobu postavte tak, aby měla slunce před sebou, popřípadě z boku. Tak se jí měkké světlo rozlije po tváři. Vy budete mít slunce za zády, popřípadě z boku. Při komponování dejte pozor na váš stín, aby vám nezasahoval do snímku.

Ujistěte se, že je vypnutý blesk. Nastavte co nejnižší ISO. Pohybujte se mezi ISO 100, maximálně 400. Jeho hodnota závisí na momentálních světelných podmínkách. Potom odcloňte, například na f/5,6; f/4; f/2,8. Záleží na světelnosti vašeho objektivu. Pokud jste v režimu Priorita clony, rychlost závěrky za vás dopočítá fotoaparát. Používáte-li Manuální režim, dorovnejte expoziční čas podle expozimetru – pohyblivá čárka na stupnici dole v hledáčku. Ve chvíli, kdy je čárka uprostřed, expozice je ideální.

Vytvořte několik zkušebních snímků. Zkontrolujte, zda osoba není rozmazaná. Pokud ano, zkraťte čas. Když je snímek přesvětlený, snižte ISO nebo zkraťte čas. A když je tmavý, udělejte opak.

b) slunce je za zády osoby a práce s bleskem

Jak fotit portrét při západu slunce.

Pokud bude mít fotografovaná osoba slunce za zády, je možné, že bude postava tmavá a v obličeji nebudou vidět detaily. Je to z toho důvodu, že fotoaparát při měření expozice danou scénu zprůměruje. Teď je ten pravý čas na použití blesku. Blesk bude mít vliv na světlo v obličeji fotografované osoby, ale nebude mít vliv na osvětlení vzdáleného pozadí a oblohy. ISO, clonu a čas nastavte jako v bodě a). Když je osoba přeexponovaná, snižte intenzitu blesku. Některé přístroje umí nastavit intenzitu blesku v menu. Poraďte se manuálem k fotoaparátu.

Tip na závěr

Jak se bude sluníčko během fotografování posouvat, budou se měnit světelné podmínky. Průběžně tedy upravujte i nastavení expozice. Přeji dobré světlo!


Zdroj fotografií: Pixabay.com. U vlastních snímků nemám souhlas focených osob k publikování.

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Fotím, bloguji, dělím se o zkušenosti. Aktuálně fotím s Fujifilm X-E2. Baví mě toulat se Českým rájem, cestovat, běhat a cvičit jógu. Zajímám se o svět fotografie, o zdravý životní styl i různé alternativní směry.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.